“Evlerdeki güven ve huzurun anahtarı konut sigortası”

 “Evlerdeki güven ve huzurun anahtarı konut sigortası”

Evlerimizi pek çok riske karşı son derece ekonomik şartlarda koruyan konut sigortalarında penetrasyon oranının henüz istenilen seviyelerin altında olduğunu belirten Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, “Penetrasyon düşük olsa da, konut sigortası yaptıran müşterilerimizin büyük kısmının poliçelerini yenilediklerini görüyoruz. Ray Sigorta olarak müşterilerin ihtiyaçlarına dokunan çözümlerle bu ürünle ilk tanışma oranını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Günümüzün değişen dünyası pek çok yeni riski beraberinde getiriyor. Dijitalleşme trendine, son iki yılda pandeminin getirdiği yeni gelişmelerin de eklenmesiyle birlikte iş hayatı ve çalışma koşulları artık değişiyor. Ülkemizde birçok şirket süresiz olarak ya uzaktan ya da hibrit çalışma modeline geçiyor. Bu değişim evlerimizin olası risklere karşı güvence altına alınmasını daha da önemli hale getiriyor. Evlerdeki güven ve huzurun anahtarı ise; konut sigortası. Bir konutta, istatistiksel olarak en çok su tesisatından ve izolasyon eksikliğinden kaynaklı hasarlara rastlanıyor. Konut sigortası ise genel kanının aksine sadece ev sahiplerinin değil, kiracıların da evlerini pek çok riske karşı koruma altına alıyor. Konut sigortası, evin yanı sıra konutta bulunan eşyaları da; yangın, hırsızlık, su baskını, deprem gibi risklere karşı koruma altına alıyor. Evinizde bulunan elektronik eşyaların voltaj dalgalanması veya düşme kırılma sonucu zarar görmesi durumunda oluşacak maddi kayıplardan, iç-dış cephe camları dâhil, duvara ya da mobilyaya sabit cam malzemeler, elektrikli ocakların cam yüzeyleri ve kapaklarının zarar görmesi durumunda oluşacak maddi zararlar da poliçe kapsamında karşılanıyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KAYNAKLI HASARLAR HER YIL ARTIYOR

İklim değişikliğinin etkileri, her yıl daha da şiddetlenerek kendini gösteriyor. Ülkemizde afet bölgelerinde ortaya çıkan maddi hasar ise 200 milyon lirayı geçti. Yangın ve su baskınlarını sigorta korumasına alan Konut Sigortaları bu noktada çok önemli bir işlev üstleniyor.

“Büyük bir özenle kendimiz ya da ailelerimiz için kurduğumuz yuvalarımızı beklenmedik hasarlara karşı güvence altına alan Konut Sigortaları günlük hayatın devamlılığını sağlamak açısından büyük önem taşıyor.” diyen Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Konut Sigortaları sadece hasar oluştuktan sonra değil, acil çilingir ihtiyacında ya da tesisat işçiliği gerektiren durumlarda olay anında da yardımımıza koşuyor. Poliçelerle birlikte sunulan halı yıkama, kombi temizliği ve klima bakımı gibi birçok ücretsiz asistans hizmetleri ile hem sağlığınızı hem de konforunuzu garanti altına alıyor.” Konut sigortasındaki penetrasyon oranının, konut sigortası yenilenme oranıyla karşılaştırıldığında ciddi bir “bilinirlik” sorununa işaret ettiğini de vurgulayan Koray Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye geneline baktığımızda, deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde DASK zorunlu bir sigorta olmasına karşın %59 seviyesinde. Burada koruma açığıyla beraber ciddi bir bilinirlik sorunu olduğunu görüyoruz. Elimizdeki veriler konut sigortasında yenileme oranlarının 2021’in ilk 10 ayında %67 oranında olduğunu gösteriyor. Demek ki konut sigortası yaptıran vatandaş bundan memnun kalıyor.”

KİRACILAR DA KONUT SİGORTASI ALABİLİYOR

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) poliçesi, olası bir depremde sadece binalardaki maddi zararları teminat altına alınıyor. Bu sebeple oluşabilecek diğer tüm riskler için konut sigortası oldukça büyük bir önem taşıyor. Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan: “Konut sigortası için oturduğunuz evin size ait olması şart değil. Kiracılar maalesef konut sigortası alabileceklerinin farkında değiller. Oysa bu sigorta ürünü ile ister kiraladığınız, ister kendinize ait konutunuzda bir risk meydana geldiğinde değerli eşyalarınızı, elektronik ürünlerinizi, komşularınıza ya da mal sahibinize verebileceğiniz zararları, hatta olası bir depreme karşı eşyalarınızı teminat altına alabiliyorsunuz.”

Ray Sigorta’nın Evim Saray Konut Sigortası her eve uygun çözümler sunuyor. Hem ekonomik hem de kapsamlı olarak tasarlanan ürün; yangın, sel, su baskını, fırtına ve benzeri hasarlara karşı poliçe sahibinin evini koruma altına alırken; kombi ve klima bakımı, halı yıkama gibi ücretsiz hizmetler sunuyor. Ray Sigorta Evim Saray sigortasında, zor durumlarda büyük bir kolaylık sağlayacak ‘Konut Adaptasyon Teminatı’ da bulunuyor. Bu teminat kapsamında sigortalı veya kendisi ile birlikte poliçe kapsamındaki konutta ikamet eden aile bireylerinin, poliçe süresi içerisinde tekerlekli sandalye kullanmasını gerektirecek herhangi bir kaza geçirmesi sonucunda konutta yapılması gereken adaptasyon masraflarını poliçe limitleri dahilinde karşılıyor.

 

Yağmur Ceren Kural

İlginizi Çekebilir