Evde yetiştirebileceğiniz tedavi edici bitkiler

 Evde yetiştirebileceğiniz tedavi edici bitkiler

Bitkiler, sağlığımızın önemli bir parçası. Evde tedavi edici bitkileri yetiştirerek sağlıklı beslenip hastalıklara karşı elinizi güçlendirebilirsiniz. Hem de bir bahçeye ya da balkona ihtiyacınız olmadan. Eğer siz de bitkilerin tedavi edici yönüne inanıyorsanız, sizin için hazırladığımız listemize bir göz atın.

Maydanoz

tedavi-eden-bitkiler

Güçlü bir detoks bitkisi olan maydanoz, böbrekleri temizler, bağışıklık sisteminizi korur ve yüksek oranda demir içerir. Herkesin evde bulundurması gereken bu bitkiden her gün birkaç dal tüketilmesi çok faydalıdır.

Adaçayı

tedavi-eden-bitkiler

Adaçayı, rahatlatıcı, sindirimi düzenleyici, iltihap gidericidir ve baş ağrıları için eşsiz bir bitkidir. Ekim için ilkbahar ya da sonbahar aylarını tercih edin. Yetiştirirken bol güneş ışığı isteyen adaçayını evinizin içinde her zaman güneşli olan bir köşesine koymanız yeterlidir.

Fesleğen

Evde yetiştirebileceğiniz tedavi edici bitkiler

Saksıda kolaylıkla yetiştirilen fesleğen, güneşe en çok ihtiyaç duyan bitkiler arasındadır. Tohumları en geç mayıs ayında ekilmelidir ve büyümek için gün ışığına ihtiyaç duyar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğu gibi en bilinen özelliklerinden biri de baş ağrısına, migren rahatsızlığına ve karaciğer hastalıklarının iyileşmesinde faydalı olmasıdır.

Zencefil

tedavi-eden-bitkiler

Genelde baharat olarak evimize giren zencefili bu kez en taze haliyle saksınızda yetiştirmeye ne dersiniz? Mideyi yatıştırıp vücuttaki kan dolaşımını hızlandıran, iştah açan, sindirimi düzenleyen, solunum yollarını açan ve toksin atıcı hatta kan damarlarını açarak kalbi canlandıran gibi özellikleri olan zencefili yetiştirmek için doğrudan güneş ışığı almayan, ancak aydınlık bir yere saksınızı koymanız ve iyice sulamanız yeterlidir.

Kekik

tedavi-eden-bitkiler

Yılın her döneminde yetiştirilen kekik, Akdeniz bitkisi olduğu için mutlaka güneş gören bir yere yerleştirilmelidir. Sıcağı ve nemi sever. Yatmadan önce kekikten yapılan çayı içmek, soğuk algınlığı semptomlarını gidermek için harika bir yoldur.

 

Gizem Tufan

İlginizi Çekebilir