DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi Ankara’da açıldı 

 DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi Ankara’da açıldı 

DASK’ın kendi içinde yaşadığı büyümeye ek olarak, son yıllarda yaşanan ve muhtemelen artacak olan doğal afetler sebebiyle her an hazırlıklı olması gerekliliği göz önünde bulundurularak gerek afet öncesi ve gerekse afet sonrası olmak üzere hızlıca hayata geçirilmesi düşünülerek DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi Ankara’da açıldı. Bununla birlikte, DASK’ın ana veri merkezi, yedeği İstanbul’da olmak üzere Ankara’ya taşındı.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), giderek artan doğal afetlere hazırlıklı olmak hedefiyle DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi’nin açılışını yaptı. Ek olarak DASK’ın ana veri merkezi de Ankara’ya taşındı. Açılış töreninde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Zorunlu Deprem Sigortası edindirme, uygulama ve yönetimi faaliyetlerinden sorumlu olarak ülkemiz için deprem teminat havuzu oluşturulması ve tüm vatandaşların Zorunlu Deprem Sigortası ile finansal güvence altında olması için çalışan DASK’ın kuruluşundan bugüne geçen 22 yılda, Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortası poliçesi sayısı yaklaşık 11 milyona ulaşmıştır” dedi.

DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi, iş sürekliliği kapsamında, afetler dışında da işin genel merkezden yönetilemediği durumlar için ikinci bir üs olarak konumlandırıldı ve çalışır durumda tutulması yönünde hazırlıklar yapıldı. Bu kapsamda yapılan iyileştirmelere dikkat çeken Nebati, “DASK’ın yenilenen teknolojik altyapısı sayesinde olası bir afet anında bilgi sistemlerimiz sınırsız eşzamanlı ihbarı karşılayabilen, 24 saatte 96 bin hasar dosyasını işleyebilen duruma gelmiştir. Bu iyileştirme sonucunda vatandaşlarımızın hasar bildirimlerini sorunsuz yapabilmesi garanti altına alınmıştır” diyerek yapılan yeniliklerin vatandaşlara sağladığı faydaların da altını çizdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, konuşmasına DASK’ın afetlere hazır olma hedefiyle yürüttüğü çalışmaları aktararak şöyle devam etti: “Deprem anında faaliyetlerin sürekliliğini teminen DASK’ın teknolojik altyapısının yenilenmesi, hasar yönetim sistemlerinin güncellenmesi, DASK’ın veri merkezinin deprem tehlikesinden uzak bir konum olan Ankara’ya taşınması, ihbar sistemlerinin günün koşullarına cevap verecek hıza ulaştırılması, hasar tespitlerinin kurumlar arası farklılıkları giderecek şekilde tekleştirilmesi ve bugün açılışını yaptığımız DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi’nin kurulması, kısa sürede DASK adına atılan çok önemli adımlar olmuştur.”

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, açılış toplantısında yaptığı konuşmada, sigortacılık sektöründe son dönem yaşanan gelişmelere vurgu yaparak, “Büyük bir memnuniyetle ifade etmeliyim ki sigorta sektörümüz yılı yaklaşık 200 milyar liralık prim üretimiyle kapatmaya hazırlanıyor. Sağladığımız fonlar ise 500 milyar liraya yaklaştı. Ancak biz sektör paydaşları olarak bulunduğumuz yeri yeterli görmüyoruz. Finansal mimaride %5 ile 2. sırada yer alan konumumuzu daha yukarılara taşımak ve sektörümüzü büyütmek için çalışıyoruz. Hükümetimizin desteği ile sektörümüz bünyesinde son 20 yılda önemli uygulamalar hayata geçti. 2000 yılında kurulan ve bugün 100 milyar liralık ödeme gücüne ulaşan DASK, 2006 yılında kurulan ve 670 bin çiftçiye ulaşan TARSİM, ülkemiz için bir başarı hikâyesi olmakla kalmadı, Türk devletlerinin de yakından takip ettiği bir model haline geldi. Yakında açıklayacağımız Vizyon Belgesi ile bu başarıların devamlılığını sağlayarak ekonomiye sağladığımız katkıyı artıracağız” açıklamasında bulundu.

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren

Sigortacılık sektöründeki gelişmelerin aktarılmasının ardından, Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, DASK’ın teknik işleticiliğini üstlendikleri günden bugüne atılan adımları şu şekilde özetledi: “Deprem Vakfı’nın çalışmaları, buna ilave olarak, modelleme ekibimizin çalışmaları neticesinde, reasürans marketlerinden ek bir reasürans kapasitesi alınarak, DASK’ın toplamda 25 milyar lira olan ödeme gücünü, bugün itibarıyla 100 milyar liraya ulaştırdık. Ayrıca, Yurt dışına Euro cinsinden ödenen reasürans maliyetini Türk lirasına çevirerek DASK’ın reasürans koruması için ödediği maliyette kur farkından oluşabilecek zararı bertaraf etmiş olduk.”

DASK için büyük bir dönüşüm adımı attıklarını ve deprem dışındaki diğer doğal afetlerin de DASK’ın kapsamına dâhil edilmesi için çalışmalar başlattıklarını belirten Eren, “Depreme ek olarak, sel ve benzeri afetlerin de DASK’ın teminatları arasına girmesini sağlayacağız. Yapmış olduğumuz bu çalışma neticesinde, sektörümüze bir sel tarifesi armağan ediyor olacağız. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz, Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi’miz de hayata geçirdiğimiz diğer birçok projemizden bir tanesidir. Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi, iş sürekliliği kapsamında, afetler dışında da işin genel merkezden yönetilemediği durumlar için ikinci bir üs olarak konumlandırılmıştır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir