COVID-19 kısıtlamalarının kalkmasıyla ABD’de ölümlü trafik kazaları %13 arttı

 COVID-19 kısıtlamalarının kalkmasıyla ABD’de ölümlü trafik kazaları %13 arttı

ABD’de COVID-19 kaynaklı kısıtlamaların kalkmasının ardından 2020 yılının 3. çeyreğinde ölümlü trafik kazaları %13 artış gösterdi, toplam can kaybı 2005 yılından bu yana rekor seviyeye ulaşarak 11 bin 260 oldu.

COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla beraber ABD’de ölümlü trafik kazalarında artış görüldü. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) yayınladığı verilere göre, ölümlü trafik kazaları 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 9 bin 953 iken, bu rakam 2020’nin aynı döneminde %13 arttı ve 11 bin 260 kişi hayatını kaybetti. Bu veriler 2005 yılından beri kaydedilen en yüksek rakam olarak kaydedildi.

NHTSA tarafından sürücülere yapılan açıklamada bu korkutucu rakamların önüne geçmek için harekete geçme çağrısında bulundu: “Daha az ABD vatandaşı araba kullandı ancak trafiğe çıkanlar daha fazla risk aldı ve ölümcül kazalar yaşandı. Uyuşturucu maddeler ve alkolün etkisinde araç kullanmak sorumsuz ve yasa dışı. Bu sadece sizin hayatınızı değil, başkalarının hayatını da riske atar.”

NHTSA tarafından bir diğer açıklamada ise pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından, trafikteki sürücülerin aşırı hız, emniyet kemeri takmama, uyuşturucu madde ve alkol kullanma oranlarının arttığına dikkat çekti.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir