Sigorta devinin iştahı kesilmiyor; Chubb 22 milyar dolarlık satın alma için düğmeye bastı

 Sigorta devinin iştahı kesilmiyor; Chubb 22 milyar dolarlık satın alma için düğmeye bastı

Küresel sigortacı Chubb (önceki adıyla Ace), önümüzdeki günlerde çok konuşulacak bir satın almaya daha imza atmaya hazırlanıyor. Alınan bilgilere göre şirketin hedefinde rakibi Hartford var. Satın alma işlemi gerçekleşirse anlaşmanın boyutu 22 milyar doları geçebilir.

Sigorta sektöründe satın almalar dendiğinde ilk akla gelen örneklerden biri Ace ve Chubb arasında 2016 yılında imzalanan anlaşma. Bundan 5 yıl önce sektörde çok konuşulan bir duyuru ile küresel sigorta sektörünün en büyük oyuncularından Ace ve Chubb 30 milyar dolarlık bir anlaşma sonucunda birleşeceklerini duyurmuşlardı. 2010-2019 arasında dünyada gerçekleşen en büyük 52’nci satın alma işlemi boyutu nedeniyle ancak birkaç yılda tamamlanabilmiş, birleşmeden sonra Ace, satın aldığı Chubb’ın adını alarak faaliyetlerine devam etme kararı almıştı.

Sektör tarafından uzunca tartışılan işlemin üzerinden sadece 5 yıl geçmesine karşın Chubb yeni bir satın alma anlaşması için kolları sıvadı. Alınan duyumlara göre Hartford’ı (Hartford Financial Services Group) gözüne kestiren Chubb CEO’su Evan Greenberg, yine rekor bir anlaşma ile rakibini satın almayı deneyecek. Medyada yer alan haberlere göre istikşafi görüşmelerin başladığı, anlaşmanın ise henüz nihai olmadığı belirtiliyor.

GREENBERG ETKİSİ VE HARTFORD

Ace ve Chubb birleşmesinin mimarı ve eski AIG CEO’su Maurice Greenbergin oğlu olan CEO Evan Greenberg, Chubb’a kısa bir sürede ticari ve bireysel sigortalarda ivme kazandırmış ve şirketi dünyanın en büyük halka açık hayat dışı şirketlerinden biri haline getirmişti. Günümüzde Chubb 30 binden fazla çalışan ile 54 ülkede faaliyet gösteriyor.

Chris Swift tarafından yönetilen ve 200 yıllık geçmişe sahip Hartford ise oto, konut ve KOBİ sigortalarında uzmanlaşıyor. Geçtiğimiz yıl hisse değeri neredeyse ikiye katlanan Hartford’un borsa değeri 23 milyar dolar civarında hesaplanıyor. Yine aynı yılda hisseleri %74 yükselen Chubb’ın değeri ise 79 milyarı buluyor.

İlginizi Çekebilir