Beklenen yasa kabul edildi: Trafik sigortasına standart getirildi

 Beklenen yasa kabul edildi: Trafik sigortasına standart getirildi

Trafik sigortası tazminat ödemelerine standart getiren düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bu düzenleme ile birlikte artık tazminatlar, oluşturulacak standart tabloya göre ödenecek.

Trafik sigortasında son dönemin gündemi olan iptal kararına meclisten yanıt geldi. Anayasa Mahkemesi’nin Karayolları Trafik Kanunu’nun 2 maddesinde yapılan değişiklikler nedeniyle mahkeme kararlarına bırakılan bedeni yaralanma ve ölümlerde ödenen tazminatlara standart getiren düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Geçtiğimiz hafta torba yasadan son anda çıkarılan trafik sigortası tazminat ödemelerini düzenleyen ilgili kanun teklifi Adalet Komisyonu’na yeniden görüşülmek üzere geri gönderilmişti. Teklif son olarak Adalet Komisyonu’ndan Genel Kurul’a gönderilmişti.

YAŞAM TABLOLARI HAZIRLANACAK

Net olmayan standart ve kriterlerin geçmişte yarattığı sorunlardan ders çıkartılarak, bu sorunların bir daha yaşanmaması adına bu kanun tasarısı hazırlanmıştı. SEDDK öncülüğünde hazırlanan kanun ile; Türkiye gerçeklerini yansıtan ulusal yaşam tabloları, Türkiye’deki ekonomik gelişmelere göre güncellenen iskonto oranları kullanılmasını ve tazminat ödeme usul ve esaslarının çerçevesinin belirlenmesi talep ediliyor.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir