Bana hangi renk yakışır? Cilt altı renk tonum nedir? Hangi mevsime aitim? Renklerin önemi 5N1S’de

 Bana hangi renk yakışır? Cilt altı renk tonum nedir? Hangi mevsime aitim? Renklerin önemi 5N1S’de

5N1S’de cilt alt tonu ve renk analizi üzerine tüyolar veren Renk ve İmaj Danışmanı Diğdem Aksoy, kişilerin %80’inin 25-30 yaşlarını geçince kendi renklerine daha hakim olduklarını söyledi.

Cilt altı renk tonunuz, hangi mevsim grubuna dahil? Etkin bir renk analizi seansının sonunda kendi renk grubunuzu nasıl tanırız? Kendi mevsim grubumuzun özellikleri, kurumsal hayatta dikkat etmemiz gereken giyim tüyolarını Renk ve İmaj Danışmanı Diğdem Aksoy 5N1S’de anlattı. Renk analizinin ortaya çıkışının 1888 yılında renk kartelası keşfedildikten sonra 2010 yıllarında öncelikle Hollywood’da başladığını söyleyen Aksoy, “2010’lu yıllarda kişinin televizyon ekranına yansımasında renk armonisinin etkisi fark ediliyor. Böylelikle renkler üzerine çalışarak renkler gruplara ayrılıyor. Daha kolay ifade edilebilmesi ve daha kolay anlatılabilmesi için mevsim isimleri veriliyor” açıklamalarında bulundu.

Renk analizinin, rengin kişinin yüzündeki parlamasına göre yapıldığını aktaran Aksoy, kişilerin renk seçimiyle ilgili de şu bilgileri verdi: “Kişinin cilt alt tonu dediğimiz bir kriterimiz var. Bunda da soğuk renkler ve sıcak renkler olarak bir ayrım var. Kişi hangi mevsimdeyse o renk ve tonlarla çok daha rahat hareket etmeye başlıyor. Zaten kişilerin %80’i 25-30 yaşlarını geçtiyse renklerine daha hakim oluyor.”

‘YANLIŞ RENK KİŞİYİ KARARTIYOR’

Aksoy, “Renklerin kişiyi öne çıkarma, aşağı çekme yada yükseltme gibi etkileri var. Doğru rengi giymediğinizde iki kat sararma veya iki kat kararmaya sebep oluyorsunuz. Kararma olduğunda ekranda yorgun görünürken, doğru rengi giydiğinizde ise kişi konuşurken sizi öne çıkarıyor. Renk destekçi olarak çok önemli bir role sahip. Bir sunum yapacaksanız sizin tonlarınızdaki kırmızıları kullanabilirsiniz. Finansal bir konuyu açıklıyorsanız mavi tonlarında bir kıyafet seçmelisiniz” dedi.

Aynı zamanda imaj danışmanı da olan Diğdem Aksoy, imaj ve süreklilik üzerine şunları söyledi: “İmaj kişinin üstüne kurulu ve kişinin hayata karşı duruşunun üzerine kurulması gerekiyor. İmaj zamanlık bir şey değil seninle birlikte bütün ömrün boyunca kullanacağın bir şey.”

İlginizi Çekebilir