Astro günlük 30 Aralık 2021

Bugün kalbimize dönüp, onunla konuşma günü! Ne hissediyor, ne düşünüyor? Halının altına süpürdüğümüz konuları hatırlatmamak için, orta yerimizden çatlayıp kırılsak da bizi yarı yolda bırakmamak için epey yorulmuş olmalı. Sahi son zamanlarda ne kadar dinledik onu? Belki de o kadar dinlemedik ki artık o da sesini duyurmak için çırpınmayı bıraktı.

O zaman yeni yıl öncesinde kendimizi affettirmek, kendimize daha iyi davranmak adına bugün tamamen duygularımızla konuşmaya çalışalım. Bu yıl nelere kırıldık? Nelere susmak zorunda kaldık? Peki ya bizim kırdıklarımız? İstemeden hangi cümleler döküldü ağzımızdan? Belki de az bile söyledim dediğimiz anlar çoğunluktaydı. Dışarıdan kendimize baksak hangi akılları verirdik? Yani yerimizde başkası olsaydı neler söylerdik? Cesaret edemeyip sonradan pişman olduğumuz şeyler oldu mu? Yoksa hayatı kaçırdığımız için mi pişmanız? Kimsenin yargılamayacağını bilsek bugün neyi farklı yapardık?

Tamam, 2022 bize şunu getirsin, bunu getirsin dileklerimizi sıraladık. Bu dilekleri gerçekleştirmek için hangi adımları attık hiç düşündük mü? Elimizde telefon oturduğumuz koltuktan her şeyin ayağımıza zahmetsizce gelmesini mi bekliyoruz yoksa? Sıraladığımız hayallerin 2023’e girerken de aynı olmaması için yapılması gerekenler listemize neler ekledik?

Eğri oturup doğru konuşma vakti bugün. Aksiyon almaya ne kadar hazırız, nelerden fedakârlık yapabiliriz? Uykumuzdan vazgeçmeyelim, dizimizi kaçırmayalım, her an sosyal medyada olalım ama bu sırada dileklerimiz de gerçekleşsin 2022 bize versin de versin diye bir beklenti olmamalı. Hayallerimiz gerçekleşmediğinde de 2022’yi suçlamayalım. Biz elimizden geleni yapalım yine olmazsa çok daha iyisi ileride olacağı için olmamıştır, umudumuzu asla yitirmeyelim.

Ve tekrar kalbimize dönersek, insan bu hayatta bazen en çok kendisine acımasız olabiliyor. Elbette ki olmayan her şey bizim suçumuz, beceriksizliğimiz değil. Bugün kalbimizle konuşurken küçük zaferlerimizi de kutlayalım. Aynada gördüğümüz kişiye sevgi ile yaklaşmayı öğrenmeden başkasından bu davranışı bekleyemeyiz. Şeffaf olup zaaflarımızı bilip ona göre gelişirken kendimize karşı şefkatli davranmayı unutmamalıyız.

Sevgiyle kalın.