Astro günlük 23 Aralık 2021

Bugün sert bir enerji akışı ile güne başlıyoruz. Güne olumsuz başlamak istemesek de hayatta iyi ve kötü, sıcak ve soğuk, gece ve gündüz gibi zıt kutupların olduğunu unutmamak gerekir. Yin yang kavramı da bu zıtlıkların bir araya gelmesi ve birlikte var olması anlamına geliyor. İki karşıtın bir araya gelince oluşturduğu denge hayatın her alanında görülebilir. Yin karanlık ya da gölge, yang aydınlık ya da güneş olarak ele alınıyor. Negatif ve pozitif, kadın ve erkek, yakın ve uzak, alçak ve yüksek birlikte bir bütün olan iki yarı anlamı anlatıyor.

Bütün ikiye bölündüğü zaman denge bozulur. Her iki bütün de birbirinin peşinde ilerleyerek bir denge arar. Birbirine zıt olan iki şey yine birbiri olmadan anlamını kaybeder.

Peki bunu hayat görüşümüze entegre edip kendimize nasıl faydalı bir bakış açısı yakalayabiliriz?

Her şey mükemmel olana kadar mutlu olmayı bekletmemeliyiz. “Evlenince her şey tamamlanacak, hele bir terfi alayım, dur bakalım önce şu sınavı bir geçeyim” gibi anın tadını çıkarmak yerine mutluluğu koşullara bağlayıp kenarda bekletmek kendimize zarar verir. Elbette ki zaferlerimizi kutlayacağız, attığımız her adımdan gurur duyacağız. Fakat istediğimiz olmadığında da dünyanın sonuymuş gibi davranmamalıyız. Yüksek olmasaydı alçak olmanın bir anlamı kalmayacaktı. Sadece gece olsaydı gündüzü kovalamayacaktık. Tüm karşıtlar bir bütün ve biri var oldukça diğerini daha da anlamlandırıyor.

Önümüzdeki birkaç gün sakarlıklar, aksilikler, gecikmeler yaşayabiliriz. Bunlara takılıp umutsuzluk girdabında boğulmak yerine hayatın akışında var olduklarını kabullenerek ilerlemeliyiz. Bazı aksiliklerin yaşanacağını bilsek de engel olamayabiliriz. O olayın yaşanması gerekiyordur ve o an göremesek de ileride bize çok büyük iyiliği dokunacaktır. Hayatımızda o an olmadığına üzüldüğümüz fakat geçmişe dönüp baktığımızda “iyi ki olmamış” dediğimiz olayları düşünebiliriz. Her şeyin bir düzeni, dengesi olduğunu kabul edip kendi hayatımızı, bedenimizi de o dengeye oturtmaya yönelik aksiyonlar alabiliriz.