Astro günlük 17 Aralık 2021

Sabah gergin bir şekilde uyanabiliriz. Biraz sakar, biraz elektrikli, biraz serzenişli olabiliriz. Acele etmeden sabahı atlatırsak akşam saatlerine doğru daha rahat bir enerji akışında hissedebiliriz.

19 Kasım ve 4 Aralık tutulmaları ile büyük değişimler ve kopuşlar yaşamış olabiliriz. Yeni yıl öncesi dolunaya giderken geriye kalan son kırıntıların da süpürülmesi gerekebilir. Yani önümüzdeki 2-3 gün boyunca bazı defterler kapanabilir. Bu nedenle de hiç istemediğimiz konularla son kez yüzleşmek zorunda kalabiliriz.

Halının altına ittirdiğimiz ve kimsenin fark etmesini istemediğimiz konular gün yüzüne çıkabilir. Hep kaçındığımız o konuşmayı yapmak zorunda kalabiliriz. Ya da birileri bizimle o konuşmayı yapabilir. Popüler kültür her şeyin üstesinden gelmemizi, asla üzülmememizi, her şeyi olduğu haliyle kabul etmemizi pompalasa da duygularımızı sağlıklı bir şekilde yaşayıp ifade etmemiz çok önemli.

Kızgınsak bunu söylemeliyiz, üzgünsek ağlamalıyız, seviyorsak haykırmalıyız. Duygularımızı yaşamayı öğrenmeliyiz. Sinirlendiğimiz zaman içimize atarsak bir yerden illa patlayacaktır. Mesela ne zaman boğazımız ağrıyor? Ya da sesimiz kısılıyor? Bir şey söylemek isteyip söylemediğimiz zaman olabilir mi? Vücudumuz bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir mi?

Duygularımızı bastırmadan yaşamak ile sürekli söylenmek, saatli bir bomba gibi dolaşmak arasında fark var. Sinirlenip kızdık evet ama bunu bir yerde kenara park edip hayatımıza devam etmeyi bilmeliyiz. Tüm gün bu yükü sırtımızda taşımak hem ağırlık yapar hem başkalarına sıçratmamıza neden olur.

Evrendeki her şeyin bizim hayrımıza olduğunun bilincinde olalım ama insan olduğumuzu da unutmayalım. Kızdık, sinirlendik diye kendimize yüklenmeyelim. Mükemmel olmaya çabalarken en çok kendi kendimizi eleştirip aşağı çekmeyelim.