Apple, eski iPhone’u olanlara 25 dolar ödeyecek

 Apple, eski iPhone’u olanlara 25 dolar ödeyecek

Apple, eski model telefonlarını kasti olarak yavaşlattığı için 500 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Apple, eski telefon modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiası üzerine açılan davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul ederken, iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefona sahip olan müşterilerine talep etmeleri durumunda 25 dolar ödemede bulunacak.

Akıllı telefon pazarında en büyük satışa imza atan markalardan biri olan Apple, 2017 yılında eski model olan cihazlarında “Beklenmedik şekilde kapanmaların önüne geçme” iddiası ile performans yavaşlatmasına gittiğini kabul etti. Bunu durumun ardından bazı müşteriler tarafından dava edilen firma, tüketici avukatları ile varılan anlaşma sonucunda sorumlu olduğunu kabul etti. 

Apple, iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefona sahip olan müşterilerine talep etmeleri durumunda 25 dolar ödeyecek.

KULLANICILAR HUKUKİ YOLLARA BAŞVURUYOR

California merkezli şirket, hatasını kabul etmesinin ardından batarya değişimlerinde 29 dolarlık bir indirime gitti. Fakat birçok kullanıcı bu süre içerisinde yüzlerce dolar harcayıp yeni telefon aldıklarını ve mağdur olduklarını belirtti. Tüketiciler konuyla ilgili mağduriyetlerini gidermesi için hukuki yollara başvuruda bulundu. Firma, bu konuda hatasını kabul etmese dahi tüketicilerin avukatları ile uzlaşma yolunu seçti. 93 milyon doların avukatlara verilmesi kaydı ile 500 milyon dolara kadar ödeme yapma sözü de verdi. Anlaşma gereğince iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefonları kullanan kullanıcılar talepte bulunmaları durumunda şirketten 25 dolar iade alabilecek.

İlginizi Çekebilir