Aon ve Willis Towers Watson duyurdu: 80 milyar dolarlık dev birleşme

 Aon ve Willis Towers Watson duyurdu: 80 milyar dolarlık dev birleşme

Sektörün en büyük birleşmelerinden biri için imzalar atıldı.

Küresel sigorta brokerleri Aon ve Willis Towers Watson, sektörün en büyük birleşme operasyonlarından biri için imzaları attı.

Dev brokerler Aon ve Willis Towers Watson arasındaki birleşmenin sonunda oluşacak yeni şirketin değerinin toplam 80 milyar dolara ulaşacağı düşünülüyor. İşlemin tamamlanmasından sonra Aon hissedarları şirketin %63’üne sahip olurken, Willis Towers Watson hissedarları şirketin yaklaşık %37’sini elinde bulunduracak. Aon adını alacak olan şirketin son hali; risk, emeklilik ve sağlık alanlarında faaliyet gösterecek.

İNOVASYON İÇİN İŞBİRLİĞİ

Willis Towers Watson CEO’su John Haley, birleşmeyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Willis Towers Watson ve Aon’un aldığı karar, müşterilerimize risk, sermaye ve insan kaynağı konularında daha da güçlü bir şekilde hizmet sunabilmemizi sağlayan yolda atılan doğal bir adım. Birleşen ekiplerimizle daha fazla değer yaratacak ve inovasyon süreçlerimize hız kazandıracağız” diye konuştu.

Aon CEO’su Greg Case ise, “Müşterilerimiz, iş partnerlerimiz ve yatırımcılarımız dahil tüm paydaşlara hizmet verecek daha inovatif bir platformun oluşturulmasına aracı olacağız” dedi. Case, “Risk, emeklilik ve hayat tarafındaki tecrübemiz ile sermayeyi efektif şekilde buluşturup, siber, fikri mülkiyet, iklim riskleri ve sağlık çözümleri gibi yüksek büyüme alanlarında varlık göstereceğiz” ifadeleri kullandı.

MERKEZ İRLANDA OLACAK

Birleşme işlemlerinin tamamlanmasından sonra şirketin 20 milyar dolar ciroya ulaşması bekleniyor. 2019 yılında 11 milyar dolar cirosu olan Aon 2.2 milyar dolar net gelir açıklamıştı. Willis Towers Watson ise 9 milyar dolar ciro ve 1.4 milyar dolar net gelire sahipti. Anlaşmadan sonra Aon, Londra’daki ofisini tutmaya devam etse de, ebeveyn şirket İrlanda’da kurulacak. Şirketin nihai halinde küresel olarak 95 bin çalışana ulaşması bekleniyor. Başlıca varlık gösterdiği bölgeler ise Chicago, New York ve Singapur olacak.

 

İlginizi Çekebilir