Anne babaların dikkat etmesi gereken akıllı telefon trendleri

 Anne babaların dikkat etmesi gereken akıllı telefon trendleri

Okullar açıldı, çocuklar sınıflara döndüler. Öğrenciler farklı nedenlerden dolayı telefonlarını da yanlarına alıyorlar. Uzmanlar çocukların telefonlarını nasıl kullandıkları konusunda ebeveynlere  fikir vermesi  için yeni dönem trendlerini anne babalar için inceledi, uyarılarını paylaştı.

Çocuklar ve gençler artık yanlarında internet özellikli süper bilgisayarlar taşıyorlar. Bu, çocukların beraberlerinde okula götürmeleri için çok büyük bir güç. Bir anda fotoğraf çekebilir, video kaydedebilir ve çevrelerindeki her şeyi paylaşabilirler. Tüm bunlar çok hızlı olup biter. Akıllı telefonlar çocuklar ve gençler arasında artık kaçınılacak bir istisnadan ziyade, yönetilmesi gereken yeni bir norm haline geldi.  Çocukların bu akıllı telefonları iyi ya da kötü şekilde kullanma yolları, ebeveynlerin ayak uydurabileceklerinden çok daha hızlı bir şekilde değişiyor. Bu da, en iyi savunmanın sadece farkındalık değil, aynı zamanda öğretmenler ve okul personeli ile iletişim olduğu anlamına geliyor.  

INSTAGRAM, TİKTOK VE YOUTUBE

Çocuklar için Instagram (IG), Tiktok ve Youtube vazgeçilmez uygulamalar. Çocuklar Instagram ve TikTok’u  arkadaşları, aileleri ve takipçileri ile kısa videolar ve diğer çoklu ortam içeriğini paylaşmak için kullanıyorlar. IG ve TikTok içerik paylaşmanın ve yaratıcı olmanın sayısız yolunu kapsayacak şekilde dönüşüm geçirdi. YouTube ise çocukların daha çok sevdikleri YouTube yıldızlarının videolarını arkadaşlarıyla paylaştıkları ya da viral bir videoyu taklit ettikleri bir mecra. YouTube canlı akışlar da dahil olmak üzere, videoların yayınlanmasına olanak sağlıyor. Bu mecrada yorumlar bölümüne dikkat edilmesi gerekiyor çünkü  dinamik ve kontrolsüz bir etkileşimin olabildiği kötü bir alan haline gelebiliyor.

ÇOCUKLAR SOSYAL MEDYADA NELER YAPIYORLAR

Birçok çocuk cep telefonunda sosyal medyayı kullanıyor ve böylece, tek noktada fotoğraf ve video çekip sosyal medyada paylaşabiliyor. Hiç iPhone’larına el kol hareketleri yaparak sokakta yürüyen çocuklar gördünüz mü? Muhtemelen “Hikaye”, “Reel” ya da “TikTok” gibi takipçileriyle paylaşabildikleri kısa ve tüketilebilir içerikler oluşturuyorlar.

Çocuklar bu platformları iletişim kurmak, ilişkiler kurmak ve hatta zorbalık yapmak için kullanıyor. Bu platformların çoğunda mesajlaşma özellikleri de var.

AÇIK HESAPLARI HERKES GÖREBİLİR

Hesapları özel olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu, yayınlanan içeriği görebilecek kişiler onaylı bağlantılarla sınırlandırır. Ancak, açık içerik uygulamada ve uygulama dışında, birçok farklı yerde görüntülenebilir.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN TEHLİKELİ OLABİLECEĞİNİ UNUTMAYIN

Elbette eğlenceli ve pozitif de olabilir. Ancak bir çocuğun öz güvenini etkileyebilecek kötü niyetli ve alçaltıcı zorbalığın merkezi de olabilir. Yaş filtrelerinin kolayca atlatılabildiği tüm bu platformlar çocuklar için uygun olmayan, en azından bir miktar, içeriğe ev sahipliği yapıyor.

Avatar

Esra Nur Mocu

İlginizi Çekebilir