“Allianz demek her koşulda güvenilirlik ve devamlılık demek”

Allianz’ın dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olduğunu belirten Allianz Türkiye Satış ve Dağıtım Kanallarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Yücenur, “Allianz, her koşulda kendinizi güvende hissedeceğiniz bir organizasyon. Bu durum hem çalışanlarımız, hem acente ve brokerlarımız, hem de müşterilerimiz için geçerli” dedi.

2020 yılında sigorta sektörünün pandemide iyi bir sınav verdiğini belirten Allianz Türkiye Satış ve Dağıtım Kanallarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Yücenur, “Sigorta şirketleri, acenteler, belli bir noktaya kadar asistans şirketleri olarak pandemi döneminde kesintisiz hizmet vermeyi sağladık sigortalılarımıza. Bu bizim için gurur verici bir nokta, daha önce hiç sınanmadığımız bir testti” ifadelerine yer verdi.

“ÇOK SENARYOLU ÇALIŞIYORUZ”

2021 yılının sigorta sektörünü ileriye yönelik düşük fiyatlı olmasını sağladığını vurgulayan, Yücenur, “Allianz olarak en önemli özelliklerimizden biri tedbirli olmamız. Allianz’ın çok kuvvetli bir rezerv yapısı var. Hiçbir zaman bu durumdan taviz verme yaklaşımı yok. Gerekli rezervleri ayırmış durumdayız. 2021 öngördüğümüz kadar fiyatsal açıdan iyi bitmedi. Biz yine hedeflediğimiz noktada kapattık ama daha iyi bir öngörüyle gitmiştik yıl ortasına kadar. Rezerv açısından değerlendirecek olursak hiçbir sorunumuz yok. Sadece geleceğe yönelik öngörü yapmakta zorlanıyoruz. Hala zorlanmamız devam ediyor. Çünkü kurlarda her ne kadar biraz sakinleşme yaşanmış gibi görünse de tam anlamıyla önümüzü görecek bir noktada değiliz. Bu aslında bizim için bir sorun. Geçmişle ilgili sorunumuz olmamakla beraber geleceğe yönelik özellkle belirli branşlarda pozisyon alma konusunda çok senaryolu çalışmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Pandemide hiçbir kesinti yaşamadan süreci atlattıklarını kaydeden Yücenur, acentelerin de bu sürece ve müşteri beklentilerine hızlı bir şekilde uyum sağladığına dikkat çekti.

Allianz’ın dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olduğunun altını çizen Yücenur, “Allianz ismi müttefik demek. Türkiye’de aslında çok yeni değil, 1980’lerin ikinci yarısında Türkiye’ye yatırım yapmış, Koç Holding’le ortaklığıyla Türkiye’ye adım atmış, uzun yıllardır bu piyasayı bilen bir organizasyon. 2000’li yıllarda tamamen şirketin bütününe sahip olmuş durumda. Allianz; öngörmediğimiz, henüz akla gelmemiş riskleri öngören, alt yapısını hazırlayan bir şirket. Bu durum hem çalışanlarımız, hem acente ve brokerlarımız, hem de müşterilerimiz için geçerli. Her hava koşulunda, her iklim durumunda kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir organizasyon” şeklinde konuştu.

Yücenur, Allianz’ın global bir yapı olduğu için belli standartlara uyum sağlanması gerektiğine dikkat çekerek, bu standartların da zaman zaman yerel gerçeklere uymasının zorlaşabildiğini ifade etti.

Yabancı sigorta şirketlerinin Türkiye’ye ciddi yatırımlar yaptığını ifade eden Yücenur, “Bugün sektörümüzde yerli yabancı birçok yatırımcının bulunduğu, dengeli bir pazar var. Yabancı yatırımcıların arasında bu dönem içerisinde Allianz’ın yaptığı yatırımların, Allianz Kampüs, Allianz Teknik olmak üzere farklı bir yerde olduğunu düşünüyoruz. Benim de bir Türk sigorta sektörü yöneticisi olarak bir parçası olmaktan çok gurur duyduğum yatırımlar bunlar. Çünkü ya sektörün büyümesine ya yeni, genç istihdama yönelik önemli hamleler bunlar. Sermayedarın da ülkeye duyduğu güvenin göstergesi” dedi.