Açık adres tarihe karışıyor: Kurumlarda artık adres kodu istenecek

 Açık adres tarihe karışıyor: Kurumlarda artık adres kodu istenecek

Adres bilgilerinde yeni bir döneme geçildi. Artık her hanenin kendisine ait 10 haneli kodu olacak. DASK, kargo, posta, İSKİ vb. kurumlarda açık adres yerine adres kodu istenecek.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı’nın geçtiğimiz günlerde var olan sistemin getirdiği sorunlar nedeniyle her haneye özel olarak adres kodu verileceğini duyurmuştu. DASK’ın (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) paylaştığı bilgiye göre adres kodu dönemi başladı. Artık; DASK, kargo, posta, İSKİ vb. kurumlarda açık adres yerine adres kodu istenecek.

ADRES KODU NEDİR?

Adres kodu; ülke sınırları içinde olan tüm konutlara ait 10 haneli özel bir numara. 1 Mart 2013’ten itibaren zorunlu deprem sigortası poliçe işlerimlerinde vb. birçok işlemde kullanılan adres kodu bundan sonraki süreç için de genel olarak Nüfus ve Vatandaşlık işlerinde de kullanılmaya başlanacak. DASK’ın web sitesindeki Adres Kodunuzu Öğrenin kısmından kullanıcıların ulaşabileceği sistemde hanenizin kodunu sorgulayabilir ve ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir