Acentenin geçimini sağlaması için ne kadar üretim gerekli? SAB Başkanı Reşit Çakas 5N1S’de anlattı

 Acentenin geçimini sağlaması için ne kadar üretim gerekli? SAB Başkanı Reşit Çakas 5N1S’de anlattı

4 kişilik bir acentenin geçimini sağlayabilmesi için 1.5-2 milyon lira üretim yapması gerektiğini belirten SAB Başkanı Reşit Çakas, acenteleri ilgilendiren güncel sorunları 5N1S’de değerlendirdi.

Acenteleri yakından ilgilendiren güncel sorunları 5N1S’de değerlendiren SAB Başkanı Reşit Çakas, konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Çakas, “Türkiye’de yaklaşık olarak 16 bin acentenin olduğunu biliyoruz. Acente sayısında esneklik olması, acente ömrünün çok olmadığını söylemek istiyorum. Bunun da sebebi şu: Acenteler kuruluyor, başta hesaplar yanlış yapılıyor veya meslekte olmayan kişiler bu sisteme girdiği zaman çabuk kapanma sorunu oluyor. Maalesef acentelerin ortalama ömrü ortalama 12 yıl. Bu çok düşük bir rakam. Bu bakımdan bu alanda bir düzenlemenin gelmesi gerekiyor” dedi.

İstanbul’da 4.500 ve 5.000 arasında acentenin var olduğunu aktaran Çakas, “16 bin acentenin %50’sinden fazlası 500-600 bin liranın altında üretim yapıyor. İstanbul’da bir acentenin 4 kişilik bir acentenin geçimini sağlayabilmesi için en az 1.5-2 milyon lira üretim yapması gerekiyor. Bir acente tesis edilirken mutlaka 1.5 milyon liralık üretime reel olarak ne zaman ulaşırsa, o zaman gerçek acente sayılır” şeklinde konuştu.

‘ACENTELİKTE PAZARLAMA ESASTIR”

Acentelerin bir arada çalışmaları ile ilgili de şu yorumlarda bulundu: “Acentelik sisteminde pazarlama esastır. Yalnız başınıza bu işi yaptığınız zaman hem operasyona hem de pazarlama ile uğraşmak yerine, orta ölçekli ya da küçük ölçekli acentelerin mutlaka bir araya gelerek, giderlerini paylaşarak, zamanın büyük bir kısmını pazarlamaya ayırması kadar doğal bir şey olamaz. Müşteriye en iyi bilgiyi acenteler verebiliyor. Bu nedenle mevzuattaki değişikliklere en iyi şekilde hakim olmak zorundasınız.”

COVID-19’un sektöre etkileri ile ilgili de konuşan Çakas, “COVID-19 sürecinden en az etkilenen sektörün sigorta sektörü olduğunu söyleyebiliriz. Acentelerin uzaktan çalışmaya başlamaları bize şunu gösteriyor ki demek ki acenteler teknolojiyi kullanmakta başarılı oluyor” dedi.

İlginizi Çekebilir