“Acente olmayanların sigorta satması pastayı büyütmez” TOBB SAİK Başkanı Korkut 5N1S’de

 “Acente olmayanların sigorta satması pastayı büyütmez” TOBB SAİK Başkanı Korkut 5N1S’de

5N1S’ye konuk olan TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut, sektörün teknoloji ile entegre hale gelmesinden mesafeli satış yönetmeliğine kadar birçok konuyu acente gözünden değerlendirdi. Korkut, acente olmayanların sigorta ürünü satmasının pastayı büyütmeyeceğini söyledi.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, mesafeli satış yönetmeliğinden acente komisyonlarına pek çok konuyu Sigortacı Gazetesi 5N1S izleyicileri için değerlendirdi. Sema Tüfekçiler’in moderatörlüğünü yaptığı söyleşide acente oluşumlarından ve COVID-19 döneminde acentelerin aldıkları pozisyondan da bahsetti. “Güçlü acente güçlü güçlü şirket” mottosunun sektör için önemine dikkat çeken Korkut, acenteler için en önemli noktaların; risturn, araç satışlarında devir zeyli, doğrudan tazmin ve komisyon artışı olduğunu ve bu konuların en kısa sürede çözülmesi gerektiğini söyledi. 

‘ORTAK TARAFTAN İSTİFADE EDİLMELİ’

Alternatif dağıtım kanalları ile ilgili de Korkut, şunları aktardı: “İnternet üzerinden poliçe satışına karşı değiliz fakat teknolojik olarak bu alanda acentenin güçlü olduğu 7/24 müşteriye ulaşım ve yakın olmak gücünü teknoloji ile birleştirip bu ortak taraftan istifade etmeliyiz.” CepKask ya da seyahat acentesi tarafından satılan ürünlerin toplam iş hacmini büyütmeyeceğini ifade eden Korkut, acente olmayanların sigorta satması pastayı büyütmeyeceğini söyledi.

‘PLATFORM OLUŞTURACAĞIZ’

TOBB SAİK’in 2021 ajandasının ilk maddesinde acentelerin dijitalleşmesi için platform oluşturmak olduğunu söyleyen Korkut, “O pazarda acentelerle teknolojinin gücünü birleştirerek daha etkili hale getirerek, acentenin iş yapış modellerini gözden geçirerek sadece trafik, kasko odaklı değil diğer branşlardaki penetrasyonunu yükseltmek, çapraz satışı öne geçirmek ile ilgili planlarımız var” açıklamalarında bulundu.

İlginizi Çekebilir