ABD’li iki sigorta şirketi COVID-19 yüzünden sigortalılarına 800 milyon dolar ödeme yapacak

 ABD’li iki sigorta şirketi COVID-19 yüzünden sigortalılarına 800 milyon dolar ödeme yapacak

ABD menşeili iki sigorta şirketi Koronavirüs yüzünden otomobil sigortası yaptıran sigortalılarına 800 milyon dolarlık bir geri ödeme yapacak. 

Koronavirüs (COVID-19) sebebiyle herkes vaktini evde geçirmeye başladı. Sosyal hayatın durma noktasına geldiği birçok ülkede insanlar dışarı çıkmamayı ve araba kullanmamayı tercih ediyor. ABD merkezli iki sigorta şirketi de otomobil sigortası yaptıran sigortalılarına bu sebeple geri ödeme yapmaya karar verdi. Allstate ve American Family Insurance sigorta şirketleri 6 Nisan’da yaptıkları açıklamada, otomobil sigortası yapan müşterilerine yaklaşık 800 milyon dolarlık bir geri ödeme yapacaklarını açıkladılar. Bu geri ödemenin sebebini ise insanların koronavirüs yüzünden daha az araba sürmeleri ile açıkladılar.

PRİMLERİN YÜZDE 15’İ İADE OLUYOR

Allstate, yaptığı açıklamada Nisan ve Mayıs aylarında müşterileri tarafından ödenen primlerin yaklaşık %15’ini iade edeceğini duyurdu. Bu oranın da toplam 600 milyon dolara tekabül ettiğini açıkladı. Daha az trafik daha az kaza anlamına gelirken Allstate CEO’su Tom Wilson, trafikte bu düşüşün benzerinin görülmediğini söyledi.

ABD’nin sadece 19 eyaletinde sigortalılarına hizmet veren American Family Insurance, yapacakları ödemelerin tüm müşterilerini kapsayacaklarını açıkladı. Araç başına 50 dolarlık geri ödeme yapacağı duyuran şirket, toplamda 200 milyon dolar geri ödeyecek.

Allstate ve American Family ayrıca gelir kaybı nedeniyle mali sorunları yaşayan müşterilerinin, şirketlerle temasa geçmeleri halinde sigorta primi ödemelerini ceza ödemeden erteleyebileceklerini söyledi.

Avatar

Esra Nur Mocu

esra@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir