9 kişilik tipinden hangisi olduğunuzu keşfedin

 9 kişilik tipinden hangisi olduğunuzu keşfedin

 

Bazı kişilik testleri kendi karakterimizi ya da karşımızdaki insanın karakterini anlamamız konusunda yardımcı oluyor. 

Günümüzde kişilik ve karakter testleri yoğun ilgi görüyor. Kendini tanıyan kişilerin hayatta mutlu olma ve kendilerini tatmin edecek bir hayat yaşama ihtimalleri artıyor. Bu yüzden kişilik testleri psikolojide kişinin kendisini anlamasına ve tanımasına yardımcı olmayı amaçlıyor. En popüler kişilik testlerinden biri olan enneagram’ın sisteminde başlıca 9 kişilik tipi yer alıyor. Siz de bu bağlantı üzerinden testi çözebilir ve kişilik tipinizi öğrenebilirsiniz.

1. Mükemmelliyetçi

kisilik-testi

Dünyanın mükemmel bir yer haline gelmesi için çok çalışan, yaptıkları her işin kusursuz olması için gayret gösteren, bir işe girdiklerinde herhangi bir eksiklik oluşması durumunda kendilerini suçlu hisseden bireylerdir. Çevrelerindeki her şeyi mükemmel hale getirmeye çalışırlar. Bu; iş, arkadaş, eş ya da çocukları da olabilir.

2. Yardımsever

kisilik-testi

İnsanlara yardım etmekten hoşlanan bireylerdir. Hayat amaçları yardım etmek üzerine kuruludur. İkili ilişkilere çok önem verirler ve sıcak ilişkiler kurma konusunda oldukça başarılıdırlar. Hatta yardımsever kişiliğe sahip olanlar başkalarına yardım etmeye çalışırken bazen kendilerini bile unuturlar. Kendilerinin yardıma ihtiyacı olduğunda da aynı yardımseverliği etraflarından beklerler.

3. Başarı Odaklı

kisilik-testi

Bu bireyler için hayatta en önemli şey başarıdır. Başarı odaklıdırlar ve çok çalışırlar. Başarıya ulaşmak için her yolun mübah olduğunu düşünürler. Organizasyon kurup yönetmekte ve iyi sonuçlar elde etmekte oldukça başarılıdırlar. Giriştikleri her konuda en iyisi olmak isterler.

4. Traji-Romantik

kisilik-testi

Özgün ve yaratıcı olan bu bireyler için farklı olmak nefes almak kadar kolaydır ve bu hoşlarına gider. Estetik ve güzellik anlayışları sıra dışıdır. Onlar için yaptıkları işlerde anlam ve derinlik her şeyden önce gelir. Duygularının farkındadırlar ve duygularını ifade etmeyi severler.

5. Gözlemci

kisilik-testi

Bilgi toplamaya, öğrenmeye ve çevrelerinde olup biteni gözlemlemeye odaklanmış olan bu bireyler, Son derece mantıklı, düşüncelere önem veren, sebep-sonuç ilişkileri kurmada ve problem çözmede başarılı kişilerdir. Kitap okumaktan ve araştırma yapmaktan büyük keyif alırlar.

6. Sorgulayıcı

kisilik-testi

Karşılaştıkları her şeye şüpheyle yaklaşırlar. Bunu yapmaktaki amaçları kendilerini ve sevdiklerini tehlikelerden korumaktır. Sürekli tetiktedirler. Bu bireyler kandırmak da güvenlerini kazanmak da çok zordur, ama bir kere güvenirlerse o kişiye kendilerini adarlar.

7. Hevesli

kisilik-testi

İçlerinde bulunan yaşam enerjisini dışarıya yansıtmayı çok seven bu bireylerin zihinsel aktiviteleri çok yoğundur ve sürekli yaratıcı fikirler üretirler. Karşılarındaki kişiyi enerjileriyle motive edebilirler.

8. Meydan Okuyan

kisilik-testi

Kendilerini adeta güç timsali olarak gören bu bireyler ise kendilerini adalet sağlayıcı olarak hissederler. Çok çabuk öfkelenir ve bunu dışa yansıtmaktan çekinmezler. Bir işe başladıkları zaman bitirmeden bırakmazlar.

9. Barışçı

kisilik-testi

Olaylara objektif bir bakış açısıyla, yargılamadan bakabilirler. Çatışmaktan ziyade uzlaşmayı seçerler. Farklı kültürlere ve görüşlere hoşgörüyle yaklaşırlar.

Gizem Tufan

İlginizi Çekebilir