2025 yılına kadar IoT cihazların 42 milyara ulaşması bekleniyor

 2025 yılına kadar IoT cihazların 42 milyara ulaşması bekleniyor

Kamu kuruluşlarından sağlık hizmetlerine kadar birçok sektörde IoT cihaz kullanımı artmaya devam ediyor. 2025 yılına kadar yaklaşık 42 milyar bağlı IoT cihazın olabileceğini öngörülürken, yaklaşık olarak %98’inin şifrelenmediği IoT cihazlarda veri güvenliğini sağlamak için atılması gereken 5 adımı öne çıkıyor.

Günümüzde IoT cihazları, makine öğreniminden akıllı sensörlere kadar birçok alanda şirketlere kolaylık sağlıyor. Müşteri deneyimini geliştirmek, daha iyi iş kararı almak ve genel iş süreçlerini kontrol etmek isteyen şirketler günden güne yapay zekayla birleştirilmiş IoT cihazlarına alan açmaya devam ederken, yapılan araştırmalar IoT cihazlarının %98’inin şifrelenmemiş olduğunu ve bu durumun ağdaki kişisel verileri açığa çıkardığını gösteriyor. 2025 yılına kadar yaklaşık 42 milyar bağlı IoT cihazın olabileceğini belirten Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, böyle bir artıştan yararlanmak isteyen siber saldırganlara karşı uyarılarda bulunuyor.

IOT CİHAZLARINDAKİ VERİLER SATIŞA ÇIKIYOR

Evlerdeki akıllı cihazlar ya da şirketlerde bulunan ve online bağlantılarla kullanılan birçok ürün kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Öyle ki kullanımı gittikçe artan bu cihazların sayısı ise ciddi artış gösteriyor ve 2025 yılına kadar 42 milyar adete ulaşması bekleniyor. Ancak siber güvenlik çözümleri ilerlemiş olsa da IoT cihazları için bu durum farklılık gösterebiliyor. Sahip olunan IoT cihazların çoğunda son güncellemeler ve gelişmiş siber tehditlere karşı savunma mekanizması bulunmadığını ve tamamına yakının şifrelenemediğini aktaran Serap Günal, hackerlerin IoT cihazlar üzerinde şifrelenmemiş ağ trafiğini dinleme, kişisel veya gizli bilgileri toplama ve ardından bu verileri Dark Web üzerinden kar amacıyla kullanma girişimlerinde bulanabileceğine dikkat çekerken veri hırsızlığından korunmak için yapılması gerekenleri 5 adımda sıralıyor.

5 ADIMDA IOT CİHAZLARININ GÜVENLİĞİ

Siberasist Genel Müdürü Serap Günal hem kişisel hem de şirket verilerinin hackerlerin ellerine geçmesini önlemek isteyen kullanıcılara 5 önemli güvenlik tavsiyesinde bulunuyor.

1. IoT cihazınızın güvenirliğini kontrol edin. IoT cihazları satın almadan önce cihazın internete nasıl bağlandığını, hangi verilere erişebildiğini, elde ettiği verileri nerede sakladığını ve hangi koşullar altında bu verileri kullandığını kontrol edin.

2. Gizlilik ve güvenlik seviyelerini artırın. Varsayılan şifreleri, eşsiz ve karmaşık bir şifre ile değiştirin. Kablosuz yönlendiriciler de dahil olmak üzere tüm cihazlar için güçlü şifreler kullanın.

3. Ayrı ağ bağlantılarında kullanın. IoT cihazlarınızı mümkünse ayrı bir ağda kullanın. Bu durum saldırı gerçekleştiren hackerlerin diğer ağlara sızmasını engelleyecektir.

4. Cihazlarınızı güncelleyin. Evin içerisindeki cihazların güvenlik durumu, kimler tarafından kullanıldığı, yazılımın üretici tarafından düzenli bir şekilde güncellenip güncellenmediği ve en önemlisi de ne sıklıkla saldırıya uğradığı konularında güncel kalın.

5. Gelişmiş çözümler kullanın. Tüm cihazlarınız için zararlı yazılımları, kimlik avı ve saldırı girişimlerini tespit edip engelleyecek bir güvenlik çözümü kullanın.

İlginizi Çekebilir