14 Şubat’ta romantik ilişki dolandırıcılıklarına dikkat

 14 Şubat’ta romantik ilişki dolandırıcılıklarına dikkat

Bazı insanlar hayatını paylaşabilecek özel birine sahipken bazıları arayışına devam ediyor. Son zamanlarda bu arayış online mecralara kaymış durumda ve insanlar başka bir gerçekle daha karşılaştı; internette okunan her şeye veya tanışılan herkese inanmamak. Uzmanlar da romantik ilişki dolandırıcılarının Sevgililer Günü’nde amaçlarına ulaşmasını engellemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaşıyor. 

İnternet, söyledikleri kişi olmayan birçok insanla dolu. Genellikle bu kişilerin amacı başkalarının parasını ele geçirmek. Ayrıca bu kişiler insani duyguları manipüle etme konusunda da ustalar. Teknolojinin gelişmesiyle giderek çevrimiçi olmaya başlayan arayışlar siber dolandırıcılıkların da sayısını artırıyor. Siber güvenlik uzmanları, romantik ilişki dolandırıcılarının Sevgililer Günü’nde amaçlarına ulaşmasını engellemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaşıyor.

SAHTE KİMLİKLE KURBANLARI PARA KURYESİNE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR

Sahte kimlikle dolandırıcılık da denen romantik ilişki veya arkadaşlık dolandırıcılıklarında dolandırıcılar, arkadaşlık sitelerinde sahte kimliklere bürünüyor. Yalnız kişilerle arkadaş olan dolandırıcılar önce kurbanlarıyla yakın bir ilişki kuruyor. Ancak kısa süre sonra kurbanlardan para veya kullanılabilecek yeni bir banka hesabı açılması isteniyor. Dolandırıcılıklarını ilerletmek için bu hesapları kullanan dolandırıcılar, böylece romantik ilişki kurbanını bir para kuryesine dönüştürüyor.

ROMANTİK İLİŞKİ DOLANDIRICILIĞI İKİNCİ EN ÇOK KÂR GETİREN DOLANDIRICILIK TÜRÜ

2018 yılındaki rakamlarına bakıldığında kurbanların yüzde 30’unun para kuryesi olarak kullanıldığını görülüyor. Ayrıca şantaj girişimlerinde kullanmak üzere uygunsuz fotoğraflar veya videolar gönderilmesi için kurbanlar ikna edilmeye çalışılıyor. Romantik ilişki dolandırıcılığı ABD’de 2021 yılında en yaygın olarak bildirilen siber suç türleri arasında sekizinci sırada yer aldı. Aynı zamanda bu dolandırıcılık türü, kötü niyetli kişilere 600 milyon Amerikan dolarından fazlasını kazandıran ikinci en çok kâr getiren dolandırıcılık türü olarak kayıtlara geçti.

PEKİ DOLANDIRILDIĞINIZI NASIL ANLARSINIZ?

Bu dolandırıcılıkların birçoğu benzer nitelikte. Dolandırıcılarla ilgili dikkat edilmesi gereken işaretler şunlar:

 • Dolandırıcının, kurbanın yaşadığı ülkeden başka bir ülkede çalışıyor veya yaşıyor gibi davranması
 • Petrol alanında, askeriyede veya doktor olarak çalıştığını iddia etmesi
 • Kurbana çok fazla kişisel soru sorması
 • Kendi hayatı hakkındaki sorulara kaçamak cevaplar vermesi
 • Kurbanla ilişkisini çok hızlı bir şekilde ‘aşka’ dönüştürmesi
 • Yüz yüze buluşma veya görüntülü konuşma yapma konusunda gittikçe daha fazla bahane uydurması
 • Arkadaşlık sitesi üzerinden görüşmek yerine özel konuşmaya hızlı bir şekilde geçmek istemesi
 • Mükemmel fotoğraflara sahip bir profilinin olması
 • Neden paraya ihtiyacı olduğuyla ilgili karmaşık hikayeler anlatması

Romantik ilişki dolandırıcıları para istediklerinde, genellikle paranın bir hesaba yollanmasını istiyor. Bir başka yöntem de dolandırıcıların sevgililerinin hediye kartı ya da para yüklemesi yapılabilen kartlar almasını istemesi. Kurbanın bunu reddetmesi durumunda ise dolandırıcı, paraya neden ihtiyacı olduğuyla ilgili abartılı bahaneler üretiyor, kurban yumuşayıp kabul edene kadar da tacizine devam ediyor.

DOLANDIRILMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Duygusal ve maddi açıdan korunmak adına online tanıştığınız kişilerle ilgili biraz ön araştırma yapın. Diğer yapabilecekleriniz ise şunlar:

 • Profil resminin başka bir isimle veya başka bilgilerle eşleşip eşleşmediğini görmek için profil resmini tersine aratın.
 • İsimlerini ve bilgilerini çevrimiçi olarak aratarak, söyledikleriyle uyup uymadığını kontrol edin.
 • Olası bir romantik ilişki dolandırıcısının kurbanı olma ihtimalini en aza indirmek için, sosyal medyada çok fazla kişisel bilgi paylaşmayın.
 • Tüm yeni çevrimiçi ilişkilerinizde işleri ağırdan alın ve pek çok soru sorun.
 • Kaçamak cevaplar alıyorsanız, oldukça dikkatli olun.
 • Yüz yüze tanışmadığınız hiç kimseye para yollamayın, onlar için yeni banka hesabı açmayın veya bu kişilere uygunsuz fotoğraf/video göndermeyin.

KURBAN OLDUĞUNUZDAN ŞÜPHELENİYORSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Öncelikle bu kişiyle tüm iletişiminizi sonlandırın. Şüphenizi bir arkadaşınıza veya ailenize anlatın. Eğer hediye kartı yoluyla dolandırıcıya para yolladıysanız hemen hediye kartı sağlayıcısı ile iletişime geçin. Son olarak bu durumu yetkililere mutlaka bildirin.

İlginizi Çekebilir