“100 Sigortacı Kadın Yüz, Yüksek Topuklar” belgeselinin ön izlemesi gerçekleşti

“100 Sigortacı Kadın Yüz, Yüksek Topuklar” belgeselinin ön izlemesi gerçekleşti

Kadın Sigortacılar Derneği’nin (KASIDER) bir projesi olan “100 Sigortacı Kadın Yüz, Yüksek Topuklar” isimli belgeselin ön izlemesi belgeselde konuşmacı olarak yer alan sigortacılar ve yönetim kurulu eşliğinde Sigortacı Gazetesi Konferans Salonu’nda büyük bir ilgi ve beğeni ile izlenildi.

Kadın Sigortacılar Derneği’nin (KASIDER) bir projesi olan “100 Sigortacı Kadın Yüz, Yüksek Topuklar” isimli belgeselin ön izlemesi belgeselde konuşmacı olarak yer alan sigortacılar ve yönetim kurulu eşliğinde Sigortacı Gazetesi Konferans Salonu’nda büyük bir ilgi ve beğeni ile izlenildi. Cumhuriyetimizin 100. yılında, yönetmenliğini deneyimli gazeteci Tuluhan Tekelioğlu’nun yaptığı KASIDER “100 Sigortacı Kadın Yüz, Yüksek Topuklar” isimli belgesel yayına hazır olarak tamamlandı.

SİGORTA SEKTÖRÜNDE KADIN ZİRVESİ’NDE GÖSTERİMİ YAPILACAK

Belgesel ile ilgili açıklama yapan KASIDE Başkanı Sema Tüfekçiler, şunları söyledi: “Sigortacılık mesleğinin itibarlı, saygın ve sürdürülebilirliğe katkısı sebebiyle ne kadar faydalı bir meslek olduğunu, bizden sonraki nesillere ve özellikle tüm kamuoyuna anlatmak amacıyla böyle bir belgesel çekmeye karar verdik. Deneyimli gazeteci ve belgesel konusunda uzmanlaşmış sevgili Tuluhan Tekelioğlu ve kıymetli ekibiyle birlikte çekimlerimizi 15 gün içinde tamamladık. Belgeselde, sigorta sektöründe uzun yıllar üst düzey yöneticilik yapmış, teknik kadrolarda hizmet etmiş yöneticilerimiz de yer aldı. Hız, güven, teknoloji, iletişim, büyük sayılar, sürdürülebilir ekonomiye katkı, mesleğimizin sosyal fayda yönü, kadınlarımızın endüstrideki yeri gibi birçok önemli detaya yer verilen belgesel, Eylül ayında sigortacılık haftasında KASIDER için ayrılan gün olan 29 EYLÜL’DE, Hilton Bomonti Oteli’nde gerçekleşecek Yüksek Topuklar: Sigorta Sektöründe Kadın Zirvesi’nde ilk defa tüm sektör ile birlikte seyredilecek. Mesleğimizin kıymet ve itibarını tazeleyecek olan bu çalışma, mesleği seçmek isteyenler için güzel bir referans kaynağı olacaktır. ‘İyi ki Sigortacıyım’ ve umarım herkes bir gün hep bir ağızdan ‘İyi ki Sigortalıyız’ diyecektir.”

Belgesel prodüksiyonunu yapan Tuluhan Tekelioğlu hakkında:

Fransa’da Sipa Press’te gazeteciliğe başladı. 1995-2001 yılları arasında Hürriyet Gazetesi’nde görev aldı. 2001 yılında TV programcılığına adım attı. Kanal D’de Mehmet Ali Birand’la çalıştı, sabah haberlerini hazırladı ve sundu, 2010 yılına kadar farklı TV kanallarında güncel programlar hazırladı ve sundu. 2010 yılında belgesel yönetmenliğine adım attı. “40’ında 40 Kadın” adlı ilk belgeseli Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Altın Portakal ve İZ TV’de izleyicisiyle buluştu. 2012 yılında 50’sinde Erkek belgeselini çekti. Filim, Antalya Altın Portakal’ın 50. yıldönümü özel filmi olarak gösterildi. 2014 yılında Antalya’da bir hastanede organ bekleyen insanların dramını belgeselleştirdi. “Yeni Hayat” belgeseli, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterildi. “Yeni Hayat” Türkiye’ye 2000 organ bağışçısı kazandırdı. 2015’de Türk basınının içinden geçtiği dönemi işsiz bırakılan gazeteciler üzerinden anlattığı Persona Non Grata “İstenmeyen Kişi” belgeseli büyük etki yarattı. Gezi direnişinden sonra sanatçıların uğradığı zulmü anlattığı ÜVEY EVLAT belgeseli (2016), Strasbourg Türk filmleri festivaline seçilen ilk Türk belgeseli oldu. 2017 yılında kadınlara umut ve cesaret verimek üzere çektiği YAPABİLiRSİN adlı belgeseli, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülünü aldı. YAPABİLİRSİN’in ABD gösterimlerinden elde edilen gelirle, ÇYDD’nin belirlediği 102 kız öğrenciye burs sağlandı, İngiltere gösterimiyle Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na kaynak aktarıldı. 2019’da Türk gençliğine umut vermek amacıyla, 19 Mayıs’ın 100. Yılına ithaf ettiği GÜÇ SENSİN adlı belgeseli çekti. GÜÇ SENSİN, Türkiye’nin farklı coğrafyalarında yaşayan 8 gencin yapabilme gücünün neleri değiştirebileceğini anlatıyor. 2021 yılında üç kuşağa birden dokunmuş, Türkiye’nin Efsaneleri’nden yaşadıkları hayattan ne öğrendiklerine dair, EFSANELER belgeselini hayata geçirdi. Cumhuriyet’in 100. Yılında Alfa kuşağına mikrofonu uzattı. ÇOCUKLAR HEP DOĞRUYU SÖYLER belgeseline imza attı. Bu film Alfa kuşağıyla ilgili yapılan Türkiye’nin ilk belgeselidir. Tuluhan Tekelioğlu’nun 40’ında 40 Kadın, İstenmeyen Kişi (Persona Non Grata)Üvey Evlat, Yapabilirsin , Güç Sensin adlı kitapları bulunmaktadır. ÇYDD, Uğur Mumcu Araştırmacı gazetecilik ödülü sahibidir.