Korkutan Koronavirüs simülasyonu

 Korkutan Koronavirüs simülasyonu

Finlandiya merkezli araştırmacılar, koronavirüs ve yayılması ile alakalı herkesi korkutan bir simülasyon hazırladı. Durum yarattığı endişeyi koruyor.

Koronavirüs salgını hız kesmeden yayılmasını sürdürüyor. Çin’den çıkarak tüm dünyayı saran ve şu an Türkiye dahil birçok Avrupa ülkesi ile ABD’de de etkisini fazlasıyla hissettiren virüs, binlerce insanın canını almaya devam ediyor. Virüs konusuda bir kötü haber de Finlandiya merkezli Aalto Üniversitesi araştırmacıları verdi. Bilim insanları, hazırladıkları bir simülasyon ile virüsün açık öksürük üstünden örneğin bir alışveriş merkezi içerisinde nasıl kısa sürede yayıldığını gözler önüne serdi. 

VİRÜS KISA SÜREDE TAŞINIYOR

Proje için başka araştırmacıların da yardımını alan ekip, çok güçlü bir süper bilgisayar kullanarak oluşturulan model üstünden ciddi bir uyarıda bulundu. Bu model, raflar arasında öksüren bir kişinin vücudundaki virüsü ne kadar kısa sürede etrafına yaydığını açık şekilde gösteriyor. Kuvvetli bir öksürük ile virüsün diğer raflara kısa sürede taşınabildiği görülüyor. Araştırmacılar, virüs aynı zamanda öksüren kişi mekandan ayrılsa dahi yayılmasını sürdürebileceği belirtildi. Bunun önüne geçmek için ise herkesin mutlaka maske kullanarak kendisini ve çevresindekileri koruması gerekiyor. Ayrıca kişilerin koronavirüs salgınını kontrol altında tutmak adına kalabalık yerlerden uzak durması da araştırmacılar tarafından özellikle belirtiliyor. 

İlginizi Çekebilir