Katılımcılar artık kısmi ödeme talebinde bulunabilecek

 Katılımcılar artık kısmi ödeme talebinde bulunabilecek

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) kısmen ödeme hakkının kullanımına ilişkin yayınlanan yönetmeliğe göre katılımcılar; evlilik, konut alımı, eğitim ve doğal afet hallerinde kısmi ödeme talebinde bulunabilecek.

26.09.2023 tarihinde Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) kısmen ödeme hakkının kullanımına ilişkin yönetmelik yayınlandı. Katılımcılara sağlanan kısmen ödeme alma hakkının yürürlülük tarihi ise emeklilik şirketlerinin ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin gerekli teknik altyapı ve operasyonel hazırlıkları yapabilmesi için 29 Nisan 2024 olarak belirlendi.

KATILIMCI EN AZ 5 YIL SİSTEMDE BULUNMALI

Katılımcılar; evlilik, konut alımı, eğitim ve doğal afet hallerinde kısmi ödeme talebinde bulunabilecek. Kısmen ödeme alma hakkını kullanabilmek için, katılımcının 3 yıl içinde sözleşmesini sonlandırmayacağına dair taahhütte bulunulması gerekiyor. Emeklilik, vefat veya maluliyet nedeniyle sonlanmalar ise taahhüt ihlali olarak kabul edilmeyecek. Kısmen alınabilecek azami tutar, sözleşmedeki birikimin %50’si olarak belirlendi. Katılımcının kısmen ödeme alabilmesi için sistemde en az 5 yıldır bulunması ve son 5 yıldır bu hakkı kullanmamış olması gerekiyor. Ek olarak, başvuru tarihinde geçerli olan aylık brüt asgari ücret tutarının en az 5 katı kadar katkı payının bu 5 yıllık süre içinde sözleşmeye ödenmiş olması gerekiyor. Kısmen ödeme hakkı, işveren grup emeklilik ve otomatik katılım sistemi sertifikaları için kullanılamayacak. Üzerinde haciz veya rehin bulunan veyahut yürürlükte bir alacağın devri sözleşmesine konu edilmiş sözleşmeler de kısmen ödeme alamayacak.

Doğal afetlerde kısmi ödeme alma koşulları ise daha esnek. Doğal afet kaynaklı bu hak kullanılırken, 5 yıldır sistemde kalma şartı ve minimum katkı payı ödeme şartı bulunmuyor. Ayrıca afet tarihinden itibaren 6 ay içinde başvuru yapılabiliyor.

Eğitim kapsamında kısmen ödeme için, katılımcının başvuru tarihinde 21 yaşını aşmaması ve Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerde öğrenci olması bekleniyor. Eğitim kaynaklı kısmen ödeme şirketlerden satın alınacak yıllık gelir sigortasına aktarılacak ve azami 4 yıla yayılmış taksitler halinde öğrenci bu kısmi ödemeyi kullanabilecek. Katılımcıların; evlilik, konut alımı, eğitim ve doğal afet hallerinden birkaçı için kısmen ödeme hakkını birden çok kez kullanıp kullanamayacağı, devlet katkısı hesaplarındaki tutarların kullanımı ve haksız kullanımlarda uygulama esasları gibi hususlar ise hazırlık aşamasında netleştirilmek üzere belirsizliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir