AM Best sigortacı kârlılığına yönelik ikincil tehlike tehdidi konusunda uyardı

 AM Best sigortacı kârlılığına yönelik ikincil tehlike tehdidi konusunda uyardı

AM Best analistleri, ikincil tehlikelere maruz kalan sigorta şirketleri ve reasürörlerin artan kurumsal risk yönetimi endişeleri ve net kârlılıkla ilgili etkilerle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

Derecelendirme kuruluşu, yeni bir raporda, ikincil tehlike olaylarının daha etkili hale geldiğini ve giderek daha büyük miktarda sigortalı zarar meydana getirdiği belirtiyor. Orman yangınları, kasırgalar ve şiddetli fırtınalar gibi tehlikeler, katastrofik olaylardan kaynaklanan kayıplarda kasırgalar gibi birincil tehlikelerden daha fazla paya sahip.

Ek olarak, AM Best, kıyıdaki veya felakete eğilimli olduğu kanıtlanmış diğer bölgelerdeki demografik değişimlerin ve nüfus artışının ekonomik ve sigortalı kayıpların büyüklüğünü artırdığını belirtiyor.

Ayrıca analistler, zaman içinde bu faktörlerin kayıp toplamları üzerinde daha belirgin olarak belirtilen iklim değişiklikleri ve risklerinden daha eşit bir etkiye sahip olabileceğine inanıyor.

‘SİGORTACILAR HAREKETE GEÇİYOR’

AM Best idari yöneticisi John Andre, “Gerçek şu ki, ikincil tehlikeler birincil tehlikelerle aynı ölçüde modellenmedi ve sigortacılar yüklenim ve fiyatlandırma eylemleri yoluyla bu risklere maruz kalma durumlarını ele almak için harekete geçiyor” dedi.

Derecelendirme kuruluşu, sigortacıların maruz kalan mülkün değerini artıran enflasyondan kaynaklanan daha yüksek sigortalı kayıpların yanı sıra yakın vadede daha yüksek riskli coğrafyalara ve yaşlanan yapı stokuna doğru devam eden demografik kaymalar görebileceklerine inanıyor.

İlginizi Çekebilir