Yılın ilk yarısı devlere iyi geldi

Global sigorta ve reasürans piyasasının devleri, 2015 yılının ilk yarısında elde ettikleri sonuçları açıkladı. Genele bakıldığında, şirketlerin büyük bir çoğunluğunun kârlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre artırdığı görülüyor.
Reasürörler arasından kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre en çok artıran grup %28 ile SCOR oldu. Grubun kârı 327 milyon euro olarak kayıtlara geçti. İkinci en yüksek artış %19.7’yle kârını 532 milyon euroya çıkaran Hannover Re’den geldi. Swiss Re’nin kârı %11 oranında artışla 2.1 milyar euroya çıkarken, Munich Re de kârını %9.8 oranında yükselterek 1.8 milyar euroya ulaştırdı.
Reasürörler arasında kârı tek düşen EXOR’a satılan PartnerRe oldu. Şirketin kârı geçen yılın aynı dönemine göre %76.7 oranında düşerek 118 milyon euroya geriledi. Sigorta ve reasürans brokerlik şirketi Aon plc’nin kârı da bir önceki yılın aynı dönemine göre %20 oranında düşerek 464 milyon euro oldu.
Sigorta şirketleri arasında en yüksek kâr artışı %21.6 ile Generali’den geldi. Grup, bu artışla birlikte ilk yarı yılda 1.3 milyar euro kâr etmiş oldu. Bu artışı %20.8 ile izleyen MetLife’ın kârıysa 3 milyar euro olarak açıklandı. Allianz’ın kârı %12.5’lik artışla 4 milyar euroya yükselirken, Aviva plc’nin kârı da %9.2 oranında artıp 1.8 milyar euroya ulaştı.
Sigorta şirketleri arasında kârı azalanlardan biri AIG’ydi. Grubun kârı %8.8 oranında küçülerek 3.9 milyar euroya indi. Yine kârı düşenlerden Zurich Insurance Group’un da kârı %3’lük düşüşle 1.8 milyar euro olarak gerçekleşti.


Swiss Re 2.1 milyar euro kâr etti
Swiss Re, yılın ilk yarısında 2.1 milyar euro kâr etti. Kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artıran grubun özvarlık verimliliğiyse %13.5 olarak gerçekleşti. Prim üretimiyse %3 oranında düşerek 13.5 milyar euroya geriledi. Yatırımlardan elde edilen gelirler de %14.2 oranında azalarak 1.6 milyar euro oldu. İlk yarı yılda elde edilen sonuçları değerlendiren CEO Michel M. Liès şunları söyledi: “Dünyanın pek çok bölümündeki ekonomik belirsizliklere rağmen, ilk yarı yılda iyi bir performans sergilemeyi başardık. Pazar şartları zorlu olsa da, piyasadaki fırsatları kaçırmamak büyük önem taşıyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, afetlere karşı korunma konusundaki eksik sigortalanma, reasürörler için uzun vadeli bakıldığında büyük bir fırsat kapısı. Hayat branşındaki düşük sigortalılık oranı da öyle. Swiss Re, burada önemli bir rol oynayabilir.”


Munich Re’den 1.8 milyar euro kâr
Munich Re, ilk yarı yılda kârını 2014’ün aynı dönemine göre %9.6 oranında artırarak 1.8 milyar euroya taşıdı. Grubun prim üretimi %2.9 oranında artarak 25.5 milyar euroya yükseldi. Özvarlık verimliliğiyse %11.7 olarak gerçekleşti.
Sonuçları değerlendiren CEO Nikolaus von Bomhard, “İlk yarı yıl Munich Re açısından iyi geçti. Elde ettiğimiz sonuçların ışığında, yıl sonu için koyduğumuz kâr hedefini yükselttik ve en az 3 milyar euro olarak belirledik. Gelecekte de kârlılığımızı ve rekabet gücümüzü korumak için dijitalleşmenin sunduğu bütün olanaklardan yararlanarak inovatif çözümler üretmek istiyoruz” şeklinde konuştu.


AIG’nin ilk yarı yılda kârı 3.9 milyar euro
AIG’nin ilk yarı yıl kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %8.8 oranında azalarak 3.9 milyar euroya geriledi. Şirketin özvarlık verimliliği %8 olarak gerçekleşti. Konu hakkında konuşan Başkan ve CEO Peter D. Hancock, “İkinci çeyrekte elde ettiğimiz sonuçlar, değer yaratmaya yönelik stratejilerimizin bir sonucunu yansıtıyor. AerCap ve Springleaf gibi asıl işimiz olmayan şirketlere yatırım yapmayı önemli ölçüde kestik, böylece bilançomuz basitleşti ve risk profilimiz iyiye doğru gitti. Finansal hedeflerimize ulaşma yolunda ciddi adımlar attık. Bilançomuzu ve kârlılığımızı büyütmeye devam edeceğiz” dedi.


Aviva plc 1.8 milyar euro kâr etti
Aviva plc, 2015’in ilk yarısında kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %9.2 oranında artırarak 1.8 milyar euroya çıkardı. Bileşik rasyo, şirketin son sekiz yılda elde ettiği en iyi orana ulaştı ve %93 olarak gerçekleşti.
Sonuçları yorumlayan CEO Mark Wilson, “Şu anki hedefimiz, sermayemizi daha kârlı ve daha hızlı büyüyen iş kollarına aktarmak. Hâlâ, etkinliğimizi artırmak için önümüzde fırsatlar var. Yıl sonu hedeflerimizin yanı sıra, 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girecek Solvency II için belirlediğimiz hedeflere de ulaşacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.


Hannover Re’den %19.7’lik kâr artışı
Hannover Re’nin ilk yarı yıl kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %19.7 oranında arttı ve 532 milyon euroya ulaştı. Prim üretimi de %21.5 artışla 8.5 milyar euroya yükseldi. Grubun yatırımlardan elde ettiği gelir de %12.9 arttı ve 799 milyon euro oldu. Özvarlık verimliliğiyse %14 olarak kayıtlara geçti.
İlk yarı yılı değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı Ulrich Wallin şunları söyledi: “Yılın ilk yarısı bizim için tatmin ediciydi. Daha önceden 875 milyon euro olarak belirlediğimiz yıl sonu kâr hedefimizi elde ettiğimiz sonuçlardan yola çıkarak 950 milyon euroya yükselttik.”


Aon plc’nin kârı %20 oranında düştü
En büyük sigorta ve reasürans brokerlik şirketlerinden Aon plc’nin kârı, 2015’in ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %20 oranında düşerek 464 milyon euroya geriledi. Şirketin toplam gelirleriyse
%4 oranında azaldı ve 5.1 milyar euro olarak kayıtlara geçti.
Başkan ve CEO Greg Case, elde edilen sonuçları şu sözlerle yorumladı: “Makroekonomik ortamın yarattığı zorluklara karşın, yılın ikinci yarısında iyi sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum. 2017 yılında, yıl sonunda 2.1 milyar euro kâr etme hedefimizi başarmak için ikinci yarı yılda işlerin rayına oturacağına eminim.”


MetLife’tan 3 melyar euro kâr
MetLife, ilk yarı yılda kârını %20.8 oranında artırdı. Şirketin kârı böylece 3 milyar euroya ulaştı. Prim üretimiyse %2.6 azalarak 17 milyar euroya geriledi. Sonuçlar hakkında açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Steven A. Kandarian şunları ifade etti: “Yılın ilk yarısında MetLife olarak güçlü sonuçlar elde ettik. Piyasada bir türlü yükselmek bilmeyen faiz oranlarına karşın yatırım sonuçlarımız sağlıklıydı. Üst üste dört çeyrektir underwriting sonuçlarımızın da iyileştiğini görüyoruz. Piyasadaki düşük faiz oranlarına rağmen hem müşterilerimize hem de yatırımcılarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirebiliyoruz.”


EXOR tarafından satın alınan PartnerRe’nin kârı %76.7 düştü
Kısa bir süre önce 6.3 milyar euro karşılığında EXOR’a satılan PartnerRe, 2015’in ilk yarısında 118 milyon euro kâr etti. İlk çeyrekte 212 milyon euro kâr eden şirket, ikinci çeyrekte 94 milyon euro zarar etmiş oldu. Şirketin ilk yarı yıl kârı, geçen yılın aynı dönemine göre %76.7 oranında düştü.


Generali’den %21.6’lIk kâr artışı
Generali, ilk yarı yılda kârını 2014’ün ilk yarısına göre %21.6 oranında artırarak 1.3 milyar euroya yükseltti. Grubun prim üretimi de %7.3’lük bir artışla 38 milyar euroya ulaştı. Bileşik rasyo ise %92.6 oranında gerçekleşti. Elde edilen sonuçları değerlendiren CEO Mario Greco, “Sadece üç yıl içinde, sigorta sektöründeki gelmiş geçmiş en karmaşık ve en büyük dönüşümlerden birini geçirdik. Zorlu piyasa koşullarından etkilenmeyerek elde etmeyi başardığımız bu harika altı aylık sonuçlar, Generali’nin nasıl bir değişim yaşadığını gösteriyor. Mayıs ayında açıkladığımız 2015 – 2018 finansal hedeflerine ulaşmak için bu yarı yılda çok büyük bir adım atmış olduk” dedi.


SCOR’un kârı %28 arttı
SCOR, ilk yarı yılda kârını yüzde 28 oranında artırdı ve 327 milyon euroya çıkardı. Prim üretimi de %19.6 oranında artarak 6.5 milyar euroya ulaştı. Ayrıca, 2015’in ilk yarısında kredi derecelendirme kurumu Fitch, SCOR’un AA- olan notunu A+ olarak değiştirdi. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Denis Kessler, “Dünya çapında giderek güçleniyoruz ve hedeflerimize ulaşma yolunda emin bir şekilde ilerliyoruz” dedi.


Zurich’in kârı 1.8 milyar euro
Zurich Insurance Group’un ilk yarı yıl kârı 2014’ün aynı dönemine göre %3 azalarak 1.8 milyar euroya geriledi. Özvarlık verimliliğiyse %13.9 olarak kayıtlara geçti. Sonuçları değerlendiren CEO Martin Senn, hedeflerine ulaşma yolunda ilerlediklerini söyledi. Senn, sözlerine şu şekilde devam etti: “RSA’i satın almak için bir teklifte bulunmayı değerlendirdiğimizi açıkladık. Bu satın almanın bizim için olumlu etkileri olacağına inanıyoruz.”


Allianz kârını %12.5 artırdı
Allianz, 2015 yılının ilk yarısında kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %12.5 oranında artırdı ve 4 milyar euroya yükseltti. Grubun toplam gelirleri de %7.1 oranında artarak 67.9 milyar euro oldu. Konu hakkında konuşan CEO Oliver Bäte şunları söyledi: “İlk altı ayda elde ettiğimiz sonuçları çok iyi buluyorum. Global ekonomideki dalgalanmalara ve belirsizliğe karşın, başarılı iş yapma modelimiz sayesinde sektördeki kötü trendlerden uzak durabildik. 1 Ocak 2016’da Solvency II uygulaması başladığı zaman hiçbir sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum. Düşük faiz oranlarına rağmen hem müşterilerimize hem de yatırımcılarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirebiliyoruz.”

Yorum yazın