TOBB SAİK Başkanı Korkut: Tüzel acenteler Ekonomik İstikrar Kalkanı’na alınmalı

 TOBB SAİK Başkanı Korkut: Tüzel acenteler Ekonomik İstikrar Kalkanı’na alınmalı

TOBB SAİK Başkanı Levent Korkut, Bloomberg TV’De katıldığı Gizem Yılmaz’ın programında acenteler açısından sektörün mevcut durumunun değerlendirmesini yaptı. Korkut, tüzel acentelerin de Ekonomik İstikrar Kalkanı’na alınması gerektiğini söyledi. 

Tüm dünyanın zor bir süreçten geçtiğini ve COVİD-19 salgınının tüm sektörleri, dolayısıyla sigortacıları olumsuz etkilediğini ifade eden Korkut, “Hükümetimiz de buna bağlı bir dizi tedbir ve önlem alıyor. Bu tedbirleri takdir ediyor ve destekliyoruz. Dilediğimiz, alınan tedbir ve çözümlerin kalıcı planlanması, zira süreç tahminimizden daha sert geçecek gibi gözüküyor” diye konuştu.

EKİBİMİZ İŞİNİN BAŞINDA

Küresel bir sorunla ulusal bir mücadele sergilendiğini ifade eden Korkut, acenteler açısından birkaç başlıkta değerlendirmede bulundu:

 1. “Hasar tüm sigorta konularında biz acenteler 7/24 işyerlerimizde veya home office olarak evlerimizde kesintisiz hizmet veriyoruz.
 2.  TOBB Türkiye Sigorta Acenteleri İcra Komitesi olarak Yönetim Kurulumuz ve Sektör Meclisimiz teyakkuz halinde.
 3.  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, SAİK Üyesi TOBB YK üyesi ve Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken ile sürekli koordine halindeyiz.
 4. Ayrıca,TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez ve ekibi işlerinin başında ve bizlere hizmet vermekteler.”

16 BİN ACENTEDEN 6 BİN 782’Sİ KAPSAM İÇİNDE

Sigorta şirketlerinin çoğunluğunun home office olarak hizmet verdiğini ve krizi yönetmek anlamında sigortalılar için kolaylıklar sağladığını ifade eden Korkut, acentelerin bu dönemdeki sıkıntılarından da bahsetti. Acentelerin en önemli sıkıntılarının “Ekonomik İstikrar Kalkanı” programı kapsamı dışında kalmaları olduğunu vurgulayan Korkut,  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na sorunları aktardıklarını ve bu sayede gelir vergisi mükellefi olan 6782 şahıs acentelerin bu programa dahil edildiğini söyledi. Bu düzenlemeden sonra ise tüzel kişi acentelerin kalkan dışında kaldığını belirten Korkut, “16 bin acenteden, tüzel kişi 9 bin 255’i kapsam dışında ancak 6 bin 782’i kapsam içinde” diye konuştu. Ticaret odalarının kurumsallığı teşvik etmesi gerektiğine parmak basan Korkut, “Burada eşitlik sağlanmasını, 16 bin acente, 55-60 bin direkt istihdam ve toplamda dolaylı olarak 200-250 bin insanın omuzlarındaki sorumluluğu adına talep ediyorum” dedi.

ACENTELERİN 9 TALEBİ

Levent Korkut, acenteler olarak sigorta şirketlerinden taleplerini de aktardı. Korkut, acentelerin sigorta şirketlerinden taleplerini şu şekilde sıraladı:

 1. “Korona virüsü vakalarının muayene, tanı, teşhis ve tedavilerinin sağlık sigortası kapsamında değerlendirilmesi sektöre duyulan güveni üst noktalara çıkaracak ve biz acentelerin sağlık sigortası yeni iş ve mevcut işlerimizin takibi ve yenilenmesinde önümüze açacaktır.
 2. Acentelere kira ve personel maaşı konusunda destek verilmeli.
  16 Nisan 2016 tarihinde yarı yarıya azalan trafik komisyonlarımızın şu an yeni çıkan ve resmi gazetede yayınlanan genel şartlardaki iyileştirmeler nedeniyle eski oranlarına çıkartılması için komisyonlarının artırılması acentelere bu dönemde can suyu olacaktır.
 3. Acentelerin borçları ertelenmeli ve bu borçlar ortalık düzeldikten sonra taksitler ile vade farksız geri alınmalı.
 4. Dijitalleşmemiz açısından altyapı desteği verilmeli.
 5. Acente hedefleri esnetilmeli ve iyileştirilmeli.
 6. Tahsilat sorumluluğu biz acenteler üzerinde bırakılmamalı.
 7. Riziko kabul kriterleri esnetilmeli onay süreçleri hızlandırılmalıdır.
 8. Komisyon ödemeleri haftalık yapılmalıdır.
 9. Sigorta şirketleri 2020 yurt içi ve yurt dışı seyahatlerini iptal edip, bütçeleri acentelerine üretimleri nispetinde destek olarak dağıtmalıdır.”

İlginizi Çekebilir