Tablo gibi poliçeler

GEÇENLERDE bir TV kanalında Osmanlı hanedanı üyesi ve aynı zamanda Mısır Prensesi olan bir kadının hayatı anlatılıyordu. Mısır Prensesi, şu an cumhurbaşkanlığı konuk evi olarak kullanılan HUBER Köşkü’nde bir süre oturmuş ve o dönem İstanbul’una çeşitli Balkan ülkelerinden göçen Türklere yardım için kurulan derneklerde görev almış…

Prensesin oturduğu Huber Köşkü, Boğaziçi’nin Rumeli yakasında, Tarabya Koyu’nun güneyinde ve Yeniköy-Tarabya yolunun üzerinde bulunan köşk. Gerisinde Boğaz’a inen yamacın tümünü içine alan yaklaşık 64.000 m²’lik koruluğu vardır. Huber Köşkü, aslında ana bina dışında büyük bir ahır ve arabalık, hizmetliler konutu, iki küçük şale ve seradan oluşan bir malikanedir. 1980’lerden beri Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Rezidansı olarak kullanılmaktadır.

Konu Huber Köşkü olunca aklıma uzun süre peşinden koştuğum sonunda sahibi olan sahafı ikna ederek satın almayı başardığım Mösyö Agust M. Huber adına L’ Helvetia Sigorta Şirketi tarafından 1907/1912 tarihleri arasındaki süreç için düzenlenen poliçe geldi.

Poliçe detaylarına bakmak ve fotoğrafını çekebilmek için hemen koleksiyonuma bakmak istedim. Konu koleksiyon olunca pat diye bir belgeyi bulmak kolay değil. 20’ye yakın mimarın kullandığı plastik büyük çantaların içinden bir belgeyi bulmak samanlıkta iğne aramak gibi uzun zaman gerektiriyor.

Sonunda poliçeyi buldum. David Kohen üstadımın kulakları çınlasın benim koleksiyonumda kırmızı mum ile mühürlenmiş, mavi kurdeleli tek poliçe bu. Poliçe 70 cmx30 cm büyüklüğünde adeta tablo gibi. Poliçeninin düzenlenme tarihi 1907 ve verilen teminatlar ile sigortaya konu değerler çok ayrıntılı. Oysa o yıllarda yangın riski için kısa bilgi verilir ve sigortaya konu bina ve eşyalar genel ifadeler ile poliçe üzerine yazılırdı. Bu poliçede ise çok ender olarak poliçeye soğuk mühür dışında kırmızı mum ile mühür basılmış, mavi kurdele ile iki sayfa birleştirilmiş ve evin içinde sigortaya konu olacak (bahçedeki su kuyusu motoru dahil) her şey için teminat verilmiş.

107 yıl önce ülkemizdeki sigortacılığı düşündüğümüzde gerçekten de büyük bir özenle risk değerlendirmesi yapılmış, riskler plase edilmiş ve sigortalının anlayabileceği prim hesaplaması yapılmış. Bakalım sigortacı siz olsaydınız bu ahşap ve çok değerli eşyalar ile donatılmış riski (107 yıl önce) sigorta etmeyi kabul eder miydiniz ? Önümüzdeki sayı aslı yalnızca bende olan çok şaşıracağınız sürpriz bir poliçe ve öyküsü var.

 

HELLOMOTO

Yorum yazın