Sigorta sektöründe organik trafiği en çok COVID-19 ve depremleri etkiledi

 Sigorta sektöründe organik trafiği en çok COVID-19 ve depremleri etkiledi

Sigorta Sektörü Raporu, 2019 ve 2020 yıllarının ilk çeyrek dönemini kıyaslayarak başta COVID-19 olmak üzere yaşanan doğal afetler sonucu değişen kullanıcı davranışlarını ve bunun dijital pazarlama ve organik trafiğe etkisini ortaya koyuyor.

Zeo Agency’nin e-ticaret sektörünü farklı kategorilere ayırarak dönemsel olarak derinlemesine ölçümlemek üzere hazırladığı raporlar; sektördeki web sitelerinin pazar payındaki değişiklikleri gözlemlemek, sektöre yönelik organik anahtar kelimelerin hacim değişikliklerini saptamak ve potansiyeli anlamlandırıp içgörüler elde etmeyi amaçlıyor.

COVID-19 MARKA ARAMALARINI YÜKSELTTİ

Araçlar yöntemiyle belirlenen 60 web sitesinin kategori haline getirildiği raporda; Ocak-Şubat-Mart ayları yıl bazlı incelendiğinde, toplam ziyaretçi ortalamasının 2019’a kıyasla %5,96 fark ile 2020’de düşüşe geçtiği anlaşılıyor. Aylık ortalama web sitesi ziyaretçilerinde de görülen azalış, mart ayı kıyaslandığında daha da yükselerek %10 seviyelerine ulaşıyor.  

Sektördeki lider 10 marka incelendiğinde ise ocak ve şubat aylarında 2019’a göre marka aramalarındaki popülaritenin azaldığı görülüyor. Mart ayının sonlarına doğru ortaya çıkan artış ise COVID-19’un etkisinin başlamasıyla paralel bir seyir izliyor. Özellikle 31 Mart 2019 tarihine göre kıyaslandığında aramalardaki artışın takip eden aylarda devam edeceği öngörülüyor.

YAŞANAN DEPREMLER SİGORTA ARAMALARINI DOĞRUDAN ETKİLİYOR

Firmaların trafiğinde en fazla hacme sahip 10.000 ortak organik anahtar kelimenin analiz edildiği raporda, 2020’nin ilk çeyreğinde deprem ve deprem ile alakalı olan 62 kelimenin (zorunlu deprem sigortası olan DASK kelimesi dahil edilmemiştir) aranma hacimlerinde belirgin bir artış olduğu göze çarpıyor. 24 Ocak 2020’deki Elazığ depremi ve Manisa’da yaşanan depremlerin yarattığı paniğin bu aramalarda etkisi olduğu düşünülürken, aramalar konum bazında karşılaştırıldığında da büyükşehirler dışında yapılan aramalarda yaklaşık %6’lık bir artış ortaya çıkıyor.

2019’un ilk çeyreğine göre 2020 ilk çeyrekte aranan 10.000 kelimenin 2.841 tanesinde düşüş görülürken, en fazla düşüş oranına sahip kelimeler içerisinde araç ile alakalı aramalar öne çıkıyor. COVID-19’a bağlı karantina sürecinde zorunlu sigortalar arasında en risksiz alanlardan biri sayılan trafik sigortasıyla ilgili ötelemeler olacağı için bu konudaki arama seyirlerinin azalması dikkat çekiyor.

RAKİPLERİ TAKİP ETMEK, PERFORMANSIMIZI TAKİP ETMEK KADAR ÖNEMLİ’

Zeo Agency’de SEO Team Lead olarak görev yapan Ezgi Gülsen Yaylı, Google Çekirdek Güncellemesi doğrultusunda atılacak adımların önemini de vurgulayarak; “Ekonomik gelişmelerden direkt etkilenen sektörlerden biri olan sigorta sektöründe, performans takibini düzenli ve sık aralıklarla yapmak oldukça önemli. Kelimeler, aranma hacimleri ve trafikler bizlere ileriye yönelik birçok ipucu verebiliyor. Bununla birlikte bu sektör birçok güçlü oyuncuyu barındırıyor. Rakipleri yakından takip etmek, en az kendi performansımızı takip etmek kadar önemli” dedi.

Sigorta sektör raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz

İlginizi Çekebilir