Siber sigortada yeni bir fırsat kapısı: Bitcoin

Her gün dünya genelinde 100 binden fazla müşteri, finansal transferlerini nakit para, kredi kartı ya da takas yöntemini kullanmadan gerçekleştiriyor. Peki, bu alıcılar bunu nasıl yapabiliyor? Tabii ki Bitcoin’lerle. 6 yıldır gün geçtikçe kullanımı ve değeri artan Bitcoin’lerin sigorta endüstrisindeki önemi de gitgide artmakta. Geçen ay New Orleans’ta Risk ve Sigorta Yönetimi Topluluğu (RIMS) tarafından gerçekleşen konferansta, Innovation Insurance Group’un kurucusu ve CEO’su Ty Sagalow doğası gereği şüpheli unsurlar taşıyan Bitcoin’e güvenmenin bazı ekonomistler için ne kadar zor olduğunu anlayabildiğini söyledi.

KARANLIK KÖKENLER
2009’da Bitcoin ilk çıktığında çok miktarda uyuşturucu satın almak ya da kiralık katil tutmak gibi yasadışı durumlar için kullanıldı. Sagalow’a göre, Bitcoin bu karanlık patikadan çabuk uzaklaştı ve teknolojiyle ilgilenen yatırım potansiyeli yüksek Silikon Vadisi[1] şirketleri tarafından çok sevildi. Sagalow’un açıklamasına göre, şu an yaklaşık olarak 3.5 milyar dolar Bitcoin sirkülasyonda bulunuyor ve 82 bin tüccar Bitcoin’i kabul etmiş durumda. 8 milyon kullanıcı “Bitcoin Cüzdanı”na  (Bitcoin’lerini biriktirip yönetebildikleri hesaplar) sahip ve bu sayı gün geçtikçe artıyor.
Banka ya da kredi kartı kullanmadan para hareket ettirme yöntemi olan Bitcoin’in, değer değişimi dolar ya da diğer para birimlerine göre şekilleniyor. Sagalow açıklamasında, günümüzde bir Bitcoin’in yaklaşık olarak 226 dolar (yaklaşık olarak 651 lira) olduğunu söyledi. Kullanıcılar Bitcoin’leri satın alabilir, onları akıllı telefonlarındaki sanal hesaplarında saklayabilirler. Daha sonra satın alma ya da para aktarma gibi hesap hareketleri için sahip oldukları hesaplardaki değişiklikleri görüntüleyebilir ya da kâğıda bastırabilirler.

SİGORTACILARIN ENDİŞELERİ
New York Marsh’ın Genel Müdürü ve Ulusal Siber Risk Ürün Lideri olan Robert Parisi, Bitcoin’in geçmişindeki uyuşturucu ticareti gibi yasadışı yolların ardından sigortacıların endişe duyabilecekleri durumları hesaplama yoluna girdi. Bunların ilkinin Bitcoin’ın uçuculuğu olduğunu söyleyen Parisi, Bitcoin’in diğer mal varlıkları gibi biriktirilebilecek bir yapıya sahip olmadığını ve ayrıca kolay bozulabilir bir niteliğe sahip olduğunu belirtti. Parisi, değerinin uçuculuğunun da bir diğer endişe nedeni olduğunu söyledi. Parisi ayrıca, “Tabii ki değerindeki artış Bitcoin sahipleri için şu aralar oldukça sevindirici olma özelliği taşıyor ama Bitcoin’in ne olduğu ve değerinin neye göre belirlendiği sigortacılar için çok karmaşık bir durum olmayı sürdürüyor. Ek olarak, Bitcoin kullanımın güvenliği hâlâ büyük pazarlarda denenmedi” dedi.
Bitcoin, bireyler ya da şirketler için bankadaki güvenli koruma kasalarında korunan mal varlığıyla aynı şekilde korunur. Sanal cüzdan bir kere oluşturulduktan sonra sadece iki anahtar kodun kullanılmasıyla ulaşılabilir ya da değiştirilebilir. Kodlardan biri Bitcoin kullanıcısına aittir, diğeri ise halka açıktır. Parisi, kişisel anahtarlarını kaybettikleri takdirde bir daha asla hesaplarını kilitleyemeyecekleri konusunda kullanıcıları uyardı. Yine de Bitcoin yatırımının giderek değeri yükselen sağlam bir yatırım olduğunu söylemek mümkün. Sagalow ayrıca bugüne kadar girişimci yatırım şirketlerinin, 670 milyon dolardan fazla Bitcoin yatırımı yaptığını ekledi.
Voya Financial Inc.’in Kurumsal Risk Yönetimi Başkan Yardımcısı James Kirtland, sigortacıların Bitcoin kullanımını siber risk sorunu olarak gördüklerini dile getirdi. Bununla birlikte Bitcoin siber saldırısının sorumluluk sigortalarının poliçe kapsamına girmediğinden, Bitcoin sahipleri yeni seçenekler araştırdı. Parisi konuyla ilgili, henüz bu tarz bir ürün geliştirilmediğini belirti. Sagalow ise, “Pahalı ve sadece birkaç poliçesi olmasına rağmen zamanla sigorta güvenliği söz konusu olduğunda en önemli araçlardan biri haline gelecektir” dedi.
Parisi, Bitcoin’ın bir başka ilginç yönünün kullanıcılarının belirsizliği olduğunu belirtti. Her bir Bitcoin işlemi dijital olarak kayıt olur ama tüm kısımlar hesap numaraları olarak belirlenir. Bu listelemede isimler yoktur. Bu belirsizlik Bitcoin tercihinin önemli bir nedeni olarak kabul ediliyor. Ama Parisi’nin ifade ettiği üzere, her bir hesap işlemi arkasında bir iz (track) bıraktığından dolayı bu belirsizlik biraz olsun engellenebiliyor.

İLERİDE ÖNEMİ ARTACAK
Ayrıca Parisi, dünyada hâlâ herhangi bir banka hesabı ya da kredi kartı bulunmamasına rağmen akıllı telefonları olan insanlar olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu kolay ulaşılabilir para biriktirme yönteminin ilerleyen zamanlarda çok önemli bir yatırım aracı olacağını belirtti. Kirtland, “Bitcoin’in ekonominin bundan sonraki yolunda ilk adım olduğunu ama tabii ki bunun bir gecede olmayacağını” öne sürdü. Bitcoin’e tam olarak güvenemememizin önündeki en büyük engel onun hakkında yeterince bilgiye sahip olmamamız. Elimizde soyut bir veri olmadığından bu güvenin kazanılması diğer yöntemlere nazaran daha geç olacağa benziyor. Paranın şimdi düzenlenmiş bir döngüsü var ama Bitcoin kullanımının tam olarak nasıl bir düzeni olacağı belirgin değil.

[1] Silikon Vadisi, Kuzey Kaliforniya’daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimdir. Bu ismin sebebi ise bölgede yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon kırmık (yonga, İng:chip) üreticileridir. Sonradan, yüksek teknoloji ile ilgili sektörleri ifade etmek için kullanılan isim olmuştur.

BITCOIN NEDİR?
Bitcoin, deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmaz. Para oluşumu ve transfer işlemleri ağ üzerinde kolektif olarak gerçekleşir. Bitcoin ayrıca bu para biriminin oluşmasını sağlayan yazılımın da adıdır.

NEDEN BITCOIN TERCİH EDİLİR?
-Bitcoinler üçüncü bir şahsın ya da kuruluşun onayına gerek kalmaksızın internet üzerinden kolayca gönderilir.
-Transferler, tasarım gereği geri dönüşümsüzdür.
-Hızlıdır ve geri harcanması dakikalar içinde gerçekleşir.
-Diğer ödeme şekillerine göre çok az masraflıdır.
-Para arzı, yazılım ve sistem kullanıcılarının anlaşması üzerinden gerçekleştiği için, herhangi bir hükümet, banka, organizasyon ya da şahıs tarafından manipüle edilemez. Bitcoin sisteminde oluşan kısıtlı enflasyon, ağın güvenliğine yardımcı olan kullanıcılara eşit şekilde dağıtılır.
-Bitcoinler hali hazırda 100 binden fazla insan tarafından kullanılmaktadır.

 

HowBitcoinWorks

Yorum yazın