“Salgının etkisiyle beraber sağlık ve hayat branşlarındaki üretim artışı sürecek”

 “Salgının etkisiyle beraber sağlık ve hayat branşlarındaki üretim artışı sürecek”

Salgının hem ekonomik hem de sosyal hayatta birçok alana ve iş koluna etki ettiğini söyleyen TOBB SAİK Üyesi Özgür Yılmaz, “Sigorta sektöründe de salgının yansımalarını gördük. Diğer sektörlere kıyasla sigortacılar süreçten fayda sağladı. Sağlık ve hayat branşlarında olumlu üretim artışları gerçekleşti. Bu iki branşta artışların gelecek aylarda da süreceğini öngörüyoruz” dedi.

Koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal hayatta birçok sektörü olumsuz etkilemeye devam ettiğini, sigorta sektöründe de salgının yansımalarının görüldüğünü söyleyerek sözlerine başlayan TOBB SAİK Üyesi Özgür Yılmaz, diğer birçok iş kolu ve sektöre kıyasla sigortacıların süreçten faydalar sağladığını aktardı. Yılmaz, “Örnek vermek gerekirse salgın sürecinin ilk aylarından sonra özellikle sağlık ve hayat branşlarında olumlu üretim artışları gerçekleşti. Bu iki branşta artışların gelecek aylarda da süreceğini öngörüyoruz. Tabii ki olumsuz etkilenmeler de yaşıyoruz. Biliyorsunuz ki her yıl Mayıs ayının son haftası ülkemizde Sigorta Haftası olarak kutlanıyor. Bu hafta için sektör ve SAİK olarak 2020 yılı başlarından itibaren farklı etkinlikler planlamıştık. Lakin Mayıs ayında tabir yerindeyse salgının zirve dönemi yaşandığı için bu haftanın kutlamasını Eylül ayına erteleyerek 7-11 Eylül haftası kutlamayı ortak görüş olarak belirlemiştik. Yaz ayları ile beraber salgın olumsuz etkilerinin azalması tahmin edilirken maalesef Ağustos ayı itibarıyla salgın kaynaklı vaka sayılarında yükselmeler oldu. Hal böyle olunca Eylül’de planladığımız özellikle fiziki birçok etkinlik ve çalışmayı gerçekleştiremedik maalesef” diye konuştu.

2020 yılının ilk aylarında Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilen ve ardından birleşme çalışmaları yapılarak kamuya ait üç sigorta şirketi ve üç hayat ve emeklilik şirketinin tek bir çatı altında birleşmesi konusunda da yorumlarda bulunan Yılmaz konuyla ilgili, “Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik şirketleri sigorta sektörünün öncelikle pazar payı ve büyüklüğü açısından bir dev yarattı. Yaklaşık olarak son 15 yıldır çok uluslu yabancı sigorta şirketlerinin hakim olduğu sigorta sektöründe artık yeni ve dev bir milli sigorta şirketimiz mevcut. Geçen yıl kurulan ve birinci yılını dolduran Türk Reasürans’ın ardından yeni şirket ile tabir yerindeyse sektörde kartlar yeniden dağıtılmaya başlayacak. Hem Türk Reasürans hem de Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat ve Emeklilik şirketlerinin kuruluşlarını SAİK olarak olumlu buluyoruz. Ama beraberinde yeni kurulan şirketlerin sektörde pazar payına sahip olmaktan daha çok olumlu gelişime, sigorta penetrasyonunun artırılmasına ve piyasa bozucu değil sektörü geliştiren olguları yaratması gerektiğine de inanıyoruz” diye konuştu.

‘GÖRÜŞME VE TOPLANTILAR YAPILDI’

Yılmaz 9 Mayıs tarihli yönetmelik ile ilgili şu yorumlarda bulundu, “Biliyorsunuz 9 Mayıs 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından acenteler açısından çok olumsuz karşılanan ‘Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri ile Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yapan Yönetmelik’ yayınlandı. Yönetmelik değişikliğinin iptali için bakanlık nezdinde görüşmelerimiz dahil birçok girişim ve çalışmada bulunduk. Son olarak da Hazine ve Maliye Bakanı ve Bakan Yardımcısı talimatları doğrultusunda artık sigorta sektörü anlamında yeni üst kurum olan SEDDK yöneticileri ile görüşme ve toplantılar yapıldı. Bunların sonrasında SEDDK yönetimi Eylül ayı ortasında “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetler ve Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmeleri Hakkında Yönetmelik” başlığı ile SAİK yönetimine bir taslak çalışma iletti ve görüşlerimizi talep etti. Mayıs ayında çıkan yönetmelik değişikliği sonrası malumunuz hem bu ortamda hem farklı mecralarda gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliğinden SAİK olarak öncesinde bilgimizin olmadığını ve SAİK’ten görüş istenmediğini defalarca belirtmiştik. Gerçek bu iken maalesef bazı kesimlerin kabul edilemez eleştirilerine maruz kalmıştık. Kamu yönetimine de o dönemde ve her fırsatta bize sorulmadan yapılan bu değişikliğin SAİK’i töhmet altında bıraktığını sözlü ve yazılı iletmiştik.”

‘BU KEZ OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ’

16 Eylül 2020 tarihinde iletilen yeni yönetmelik taslağı ile ilgili de yorumlarda bulunan Yılmaz, sözlerini şöyle noktaladı: “16 Eylül’de iletilen yeni yönetmelik taslağı ile iletişim kopukluğunun yaşanmadığını görüyoruz. Yani bu kez olması gerektiği gibi görüş ve önerilerimiz yönetmelik değişmeden soruluyor. 9 Mayıs yönetmelik değişikliği sonrasında da öncelikle TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi üyelerimiz olmak üzere TOBB Sigorta Acenteleri il delegeleri, acente dernekleri yöneticileri ve Ticaret Odaları Sigortacılık Meslek Komitesi yönetimlerinden yazılı görüş ve değerlendirme istemiştik.

SEDDK tarafından iletilen 16 Eylül tarihli bu yeni taslakla ilgili olarak da yine hızlıca karar alarak aynı kesimlerden görüş ve değerlendirme istedik ve gerekli yazılı bildirimleri
18 Eylül itibarıyla sektör temsilcilerine ilettik. Taslağa dair ilk inceleme ve değerlendirmelerimiz açıkçası olumsuz olmakla beraber sektör temsilcilerinin değelendirmelerini de aldıktan sonra yeniden toplantı yaparak nihai görüş ve değerlendirmemizi SEDDK yönetimine ileteceğiz. Umarız ileteceğimiz değerlendirmelerimiz olumlu karşılanarak acentelerin taleplerinin dikkate alınarak yönetmelik değişikliğini el birliği ile hayata geçirebiliriz.”

SAİK’TEN SİGORTA ACENTELERİNE HATIRLATMA

SAİK tarafından 22 Ağustos 2019’da Ankara TOBB Birlik Merkezi’nde Sigorta Acenteleri Kurultayı programı gerçekleştirilmişti. Kurultay programı içerisinde Anıtkabir ziyaretinde toplu fotoğraf çekildiğini hatırlatan Özgür Yılmaz, “Bu ziyaret sigorta acenteleri açısından hem çok anlamlı hem de ilk kez gerçekleştirilmesi açısından çok değerliydi. Bu ziyarette Anıtkabir önünde günün anısına çekilen yüksek katılımlı fotoğrafı katılım sağlayan sigorta acenteleri ile paylaşmak istedik. Söz konusu ziyaret anısına hazırlanan fotoğrafı tüm illerdeki bulunan İl Ticaret ve Sanayi Odaları’na gönderdik. Meslektaşlarımıza bulundukları illerin Ticaret Odaları’ndan bu anlamlı fotoğrafı temin ederek gururla ofislerinde sergilemelerini önemle hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

SAİK’in düzenlediği 22 Ağustos 2019 tarihli Sigorta Acenteleri Kurultayı’nın programı içerisinde acenteler Anıtkabir ziyaretinde bulunmuştu.
Avatar

Emre Kaya

emre@sigortacigazetesi.com.tr

İlginizi Çekebilir