Reşit olmayanlara da BES kapısı açılıyor

 Reşit olmayanlara da BES kapısı açılıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik Taslağı görüşe açıldı. Yeni taslak, 18 yaşın altındaki kişiler için de bireysel emeklilik sözleşmesi düzenlenebilmesini öngörüyor. BES’e katılacak çocuk ve gençlerde tasarruf bilincinin gelişmesinde yeni taslağının önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor. Türkiye’deki tasarruf oranlarının oldukça düşük seviyelerde olduğu göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu taslak sayesinde BES’e dahil olacak çocuk ve gençlerle birlikte, tasarruf oranlarının artabileceği ve tasarruf açığının daralabileceği öngörülüyor. 18 yaş altındakiler için bireysel emeklilik hesabı açılabilmesini olanaklı kılacak yeni Bireysel Emeklilik Yönetmelik Taslağı sayesinde yüksek oranlarda katkı payı ödemek isteyen, ancak en fazla brüt asgari ücret üzerinden devlet katkısı alabilen katılımcılar, aile üyeleri için de ayrı bir hesap açarak devlet katkısından daha fazla yararlanabilecekler.
Çocuk sahibi olmanın tüketimi artırdığı ve ebeveynlerin çocukları doğduktan sonra tasarruf ihtiyaçlarının da arttığı açıkça görülüyor. Bu nedenle, çocuk sahibi olan aileler, ya bir tasarruf hesabı açarak ya da hayat sigortası başlatarak, düzenli bir şekilde tasarrufa yöneliyor.
TÜİK nüfus projeksiyonlarına göre, 2014 yıl sonu itibarıyla; Türkiye’de 18 yaş altında 11 milyonu kız, 12 milyonu erkek olmak üzere toplam 23 milyon çocuk ve genç nüfus var. BES’in toplam nüfusa yayılma oranı %6.5 iken, 18 yaş üstü nüfusa yayılma oranı %9.3. Yönetmelik taslağında belirtildiği üzere, 18 yaş altı nüfusun da sisteme katılmasıyla birlikte, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olamayacak herhangi bir yaş grubu kalmayacak. Böylece çocuklar ve gençler için de bir tasarruf bilinci oluşturularak, geleceğe dair önemli bir yatırımın önü açılacak.
Gelişmiş ülkelerde, 18 yaş altı kişiler için örnek olabilecek tasarruf planları bulunmakta. Örneğin; Britanya’da 2005 Ocak ayında başlatılan Child Trust Fund (CTF) isimli program ile devlet, tasarruf sahiplerine destek vermekte ve fona dahil olan 18 yaş altı katılımcıların eğitimlerine de katkı sağlamakta. Bu sayede ebeveynlerin ve çocukların tasarruf alışkanlığı edindiği ve fona yatırım yapan 18 yaş altı tüm bireylerin, yetişkin hayatına maddi birikimle başladığı görülmekte.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply