Otomatik katılımla 10 yılda 90 milyar lira birikir

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin  (BES) neden teşvik edildiğini, sistemin çok yönlülüğünü ve otomatik katılım sistemini değerlendirdi.

Ayhan Sincek, “2016’nın üçüncü çeyreğine bireysel emeklilik sistemi konusunda önemli yeniliklerle girdik. Bildiğimiz üzere Türkiye’de 1’inci basamak olan sosyal güvenlik sistemi, 3’üncü basamak olan gönüllü bireysel emeklilik sistemi mevcuttu. Şimdi 2’nci basamak olan otomatik katılım sistemi de devreye giriyor. Otomatik katılım, ülkemizde yeni yasalaşan ve 45 yaş altında, kamu veya özel sektörde çalışan ya da çalışmaya başlayacak kişilerin otomatik olarak BES’e işverenleri tarafından dahil edildiği bir uygulama” dedi.

Sincek, yeni teşvik edici özelliklerin sisteme dahil edildiğini belirterek ‘ Mevcut parametrelere göre Otomatik Katılım’ın devreye girmesiyle sisteme 13 milyon kişinin katılması ve 10 yıllık dönemde 90 milyar liralık tasarruf oluşturulması bekleniyor’ sözlerine yer verdi.

‘7-8 MİLYON YENİ KATILIMCI BEKLİYORUZ’

Mevcut bireysel emeklilik sistemindeki %25 devlet katkısına ek olarak aynı şekilde otomatik katılımda da %25 devlet katkısı avantajının devam ettiğini söyleyen Ayhan Sincek konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti:

“Cayma hakkını kullanmayıp sistemde kalan katılımcılara bir defaya mahsus olmak üzere 1000 lira tutarında ek devlet katkısı sağlanacak. Ayrıca emeklilik hakkının kazanılması halinde, hesabında bulunan birikimi en az 10 yıl boyunca, yıllık gelir sigortası kapsamında düzenli gelir olarak almayı tercih eden çalışana birikiminin %5’i karşılığında ayrıca bir ek devlet katkısı ödemesi daha yapılacaktır. Bunlar örneği başka tasarruf araçlarında bulunmayan, çok önemli teşvikler.

Ocak ayından itibaren sisteme yaklaşık 13 milyon kişi katılacak. Katılımcıların cayma hakkı olsa da sistemde 7-8 milyon katılımcının kalacağını öngörüyoruz. Katılım Emeklilik olarak 2017’de büyüme trendimizi devam ettirerek hedefimiz olan 5 yılda 500 bin katılımcıya daha kısa bir sürede ulaşacağız.”

BES GELECEĞİ GÜVENCE ALTINA ALIYOR

Bireysel emekliliğin kaybettirmeyen bir gelecek güvencesi olduğunun altını çizen Sincek, “BES bireylerin finansal açıdan daha rahat etmesi için en güvenli tasarruf aracı. Bu fonlar hem bizim hem de devletin güvencesi altında. Fon malvarlığı belli limitler dahilinde rehnedilemez, üçüncü şahıslar tarafından haczedilemez ve iflas masasına dahil edilemez. BES sistemindeki tasarrufunuzun yok olması söz konusu değil. Yani her yönüyle katılımcının geleceğini koruma altına alan bir sistem. Daha huzurlu bir gelecek planlayanlar için en güvenli liman. BES ülke ekonomisine katkısından dolayı ayrıca önemli. Uzun vadede enflasyonla mücadele ve istikrarlı büyümeyi sağlamak için tasarruf önemli.Tasarruf oranı büyüdükçe, ekonomimize sağladığı olumlu sonuçlar hepimize artı değer olarak geri dönecek” şeklinde konuştu.

Yorum yazın