MAPFRE Grubu tam yol ilerliyor

MAPFRE Grubu 2014 yılının ilk yarı sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk yarısında 13 milyar 720 milyon euro ciro yapan grup 457.7 milyon euro net kâr elde etti. Özkaynaklar yılın ilk yarısında yaklaşık 820 milyon euro artarak, 10.71 milyar euroyu aştı. Deniz aşırı ülkelerdeki şirketler ise yerel büyümesini sürdürüyor. İspanya’da Sağlık, Kaza ve Hayat sigortalarında hızlı bir büyüme kaydeden MAPFRE, sektör ortalamasının 2.4 puan üzerinde bir performans sağladı, oto sigortası alanındaysa sektöre paralel olarak ilerliyor.

KRİZDEN SONRA YÜZDE 45 BÜYÜME
MAPFRE 2014 yılının ilk yarısında, geçen yıldaki gibi 11.78 milyar euroluk prim üretti ve 457.7 milyon euroluk net kâr ile yüzde 0.4’lük bir büyüme gerçekleştirdi. Vergiler ve azınlık payları öncesi ilk yarı yıl kârı MAPFRE’nin en yüksek seviyesine ulaşarak, yüzde 8.7 arttı ve 942 milyon euro oldu. Böylece 2007’deki finansal krizin başlangıcından beri yüzde 45 oranında bir büyüme sağlandı.
Yılın ilk altı ayı boyunca güçlü seyreden işler şirketin mükemmel bir birleşik rasyo elde etmesini de sağladı. Dahası, kısmen İspanya’daki durum nedeniyle bu periyotta  özkaynaklar yaklaşık 820 milyon euro artarak 10.71 milyar euroya yükseldi. Aynı şekilde, geçmiş yılın bitiminden bu yana özsermaye içerisinde yer alan gerçekleşmemiş sermaye kazançları 1.55 milyar eurodan fazla bir artış gösterdi.
Hayat dışı alanda, yılın ilk yarısında, geçen yıla göre yüzde 0.5 düşüşle toplam 8.62 milyar euro prim üretildi. Yılın ilk çeyreğinden kaynaklanan düşüş ikinci çeyrekte yerini büyümeye bıraktı. Yılın ikinci çeyreğinde özellikle Brezilya’nın son derece iyi bir performans sağladığı görülen hayat sigortasında yüzde 1.4 artışla 3.16 milyar euroluk prim üretildi.

BİRLEŞİK RASYO 95.7
MAPFRE Başkanı ve CEO’su Antonio Huertas, “Bu sonuçlar gösterdi ki uluslararası işler büyümeye devam ediyor ve MAPFRE İspanya’da ekonomik toparlanmanın olduğu gözlemleniyor. Dahası, yüzde 95.7’lik mükemmel birleşik rasyo, üstün işletme yönetiminin varlığını açıkça ortaya koyuyor” dedi.
Özsermayenin 8.48 milyar euro olduğunu  ve bu değerin 2013 yılından itibaren yüzde 8,3’lük bir artışı gösterdiğini hatırlatan Huertas, “Toplam yönetilen varlıklar son on iki ayda 72.33 milyar euroya çıkarak yüzde 7.2’lik bir artış gösterdi. Yönetilen tasarruf da yüzde 12 artarak 37.1 milyar euroya ulaştı. Ayrıca, Standard & Poors kredi derecelendirme kuruluşu mayıs ayında MAPFRE RE ve MAPFRE Global Riskler’in kredi notunu “A”ya çıkardı ve grubun ana  şirketinin notunu da “BBB+”ya yükseltti. Her bir şirket için görünüm durağan olarak belirtildi. Standard & Poors ve diğer derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarının yılın ilk yarısında yapılması MAPFRE’nin ve bağlı kuruluşlarının finansal gücünü tekrar teyit etti” diye konuştu.


EMEA’NIN YILDIZI MAPFRE GENEL SİGORTA

EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi) Bölgesel Alanı’ndan gelen prim hacmi yüzde  5.2 düşüşle 615.1 milyon euro olarak gerçekleşti. Bu bölgede, Türk piyasası dikkat çekiyor. MAPFRE GENEL SİGORTA bunu çok fazla rekabetin olduğu bir alanda primlerde 281.6 milyon euroluk bir üretimle ve yerel para birimiyle yüzde 10.5’lik bir artış göstererek gerçekleştirdi.

mapfretablloo

 

 

Tabloyu görmek için tıklayınız.

Yorum yazın