MAPFRE büyümeyi sürdürüyor

MAPFRE GENEL SİGORTA yılın ilk yarısında 902 milyon liralık prim üreterek, bir önceki yılın aynı döneminin %14.5 üzerinde bir performans gösterdi.
İçerisinde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan 19 farklı
ülkenin olduğu

MAPFRE EMEA %32.7’lik artışla bu yıl 2 milyar 351 milyon lira prim üretti, bu üretimin %41.8’lik bölümü Türkiye’de MAPFRE GENEL SİGORTA tarafından sağlandı. EMEA bölgesinin MAPFRE’nin toplam prim üretim hacmine oranı %6.3 oldu.

KÜRESEL RAKAMLAR
MAPFRE’nin ilk altı ay cirosu %5.8 oranında artarak 14.5 milyar euroya ulaştı ve %3.3’lük artışla 12 milyar 175 milyon euroluk prim üretimi sağlandı. Yılın ilk yarısı içerisinde stratejik pazarlarda (İspanya, ABD, Türkiye, Meksika) hayat dışı ve reasürans alanlarında gözle görüşür bir büyüme yaşandı. Ayrıca İtalya ve Almanya’daki Direct Line hesapları da konsolide edilerek 58 milyon euroluk bir katkı sağlandı.
ABD’deki olağan dışı yüksek hasar oranı ve Brezilya, Kolombiya gibi ülkelerdeki yüksek vergi oranları nedeniyle; vergi öncesi kâr %13.5’luk bir düşüşle 814 milyon euro ve mali sonuçlar %31’lik düşüşle 316 milyon euroda kaldı.
MAPFRE Başkanı ve CEO’su Antonio Huertas; yılın ilk yarısında yaşanan olağanüstü olayların şirketin kârlı iş üretmesini engellemediğini belirtirken, “İkinci yarıda beklenen iş geliştirmeleri ve Catalunya Caixa satışından gelecek nakit ile yılı geçtiğimiz yılın üzerinde rakamlarla kapatacağımıza inanıyorum” dedi.

İSTİKRAR SÜRÜYOR
Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s MAPFRE’nin notunu “BBB+” olarak açıklarken; MAPFRE RE ve MAPFRE GLOBAL RİSKLER şirketlerini ise “A” olarak derecelendirdi. Aynı şekilde Moodys de MAPFRE GLOBAL RİSKLER ve MAPFRE ASSITANCE şirketlerinin derecelerini “Baa1” seviyesinden “A3”e çıkardı ve görünümünü de pozitif olarak açıkladı. Bunun yanında A.M. Best, grubun bazı alt kuruluşlarının görünümünün “durağan” ve finansal gücünün de “A” olduğunu tekrar onayladı.

Yorum yazın