Londra ‘sorumluluk’ piyasasında zor zamanlar

SORUMLULUK sigortalarıyla ilgili baskı kurmaya devam eden Lloyd’s, şirketlerden ya sermayelerini artırmalarını istiyor ya da yeni iş yazmamalarını tavsiye ediyor. Lloyd’s kendi kârlılığının devamını sağlayabilmek için aktüerlerin tavsiyelerine harfi harfine uymaya çalışıyor.
Bu durum sermayenin pahalılaşmasına sebep olduğundan sorumluluk sigortalarında fiyatlar 3 katına çıkmış durumda. Sertleşen piyasalar, bütün dünyada etkilerini sene içinde görmeye başlıyor. Büyük işlerde fiyat artışına tepki her şeyi brokerler için zorlaştırıyor.
Dünyada, reel piyasalardaki şirketlerin sigorta giderleri genel giderler içerisinde yüksek rakamları oluşturuyor. Sorumluluk poliçelerinin primleri fiyatlar artmadan önce bile milyon dolarlar seviyesindeydi. Şu an fiyatların beklentilerin çok üstünde artmış olması, büyük şirketler hatta küçük şirketlerin gider kalemlerini ciddi anlamda etkilemekte. Takdir edersiniz ki, aynı şirketlerin gelir kaynakları 3 katı gibi bir oranda artmamakta. Bu durum satın alma departmanlarını ve C-level yöneticileri çok zor durumda bırakıyor. Sermayedarlar ve hisse sahipleri ise durumu anlamakta zorlanıyor.
Sorumluluk sigortaları son 20 senede büyük önem kazanıp, her şirkette olmazsa olmaz sigortalar arasına girmiş durumda. Vazgeçilemeyen fakat fiyatı çok artmış bir gider, 2020’de dünyadaki şirketleri ne yönde etkileyecek bunu hep beraber görecegiz.
Beklenti ‘captive’ (bağlı kuruluş) çözümlerin ön plana çıktığı modellerin çoğalmaya başlaması. Captive konusunda yardımcı olabilecek broker sayısı az. Bu konuda yatırımı yapmış olanlar mutlaka öne çıkacak, bu konuda bilgili bireyler ise bu durumdan fayda sağlayacak.
Dünyada sigorta sektorü kabuk değiştiriyor. Klasik sigortacılık ve brokerlik değişime ayak uydurmak ve daha inovatif çözümlerle müşterilere yardımcı olmak durumunda kalacağa benziyor.

Avatar

Ebru GÜRTAN

ebru@egmc.co

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply