Kefalet sigortası banka garantisinden avantajlı

Yunanistan’ın pazar payı en yüksek Lloyd’s brokeri Matrix’in Türkiye’de münhasıran reasürans hizmeti vermek üzere kurduğu Matrix Reasürans, sektördeki reasürans imkanları hakkında Milli Re Konferans Salonu’nda düzenlediği seminerde sigorta sektöründen katılımcılara bilgi verdi. Matrix Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gerry Tighe’nin açılış konuşmasını gerçekleştirdiği ve Matrix Reasürans CEO’su Gökhan Cengiz Bozkurt’un söz aldığı seminerde Qatar Re, Swiss Re, Munich Re, Trans Re ve Partner Re şirketlerinden yöneticiler kefalet sigortası sisteminin Türkiye’de uygulanabilirliğini masaya yatırdı.

Kefalet sigortasının sigortacılıktan ziyade finansal bir işlem olduğuna dikkat çeken Qatar Re Kredi ve Kefalet Başkanı Stefano Lorenzini, “Kefalet sigortası yeni bir uygulama değil. Dünyada pek çok ülkede başarıyla uygulanıyor. Türkiye’de yeni uygulanmaya başlayacak sistem ikili kontrat gerektiren banka garantisi karşısında avantaj sağlıyor” diye konuştu.

Şubat itibarıyla Hazine’nin piyasalara derinlik kazandırmak amacıyla başlattığı uygulama bankaların teminat mektubu yerine sigorta poliçesi kullanmasını mümkün kılıyor. Şirketlerin ve tüketicilerin borçlarını sigortalandırabildiği uygulamada sigorta şirketleri kefil yerine geçiyor.

Yorum yazın