Insurtech HUB, sigorta start-up’larını globale açıyor

 Insurtech HUB, sigorta start-up’larını globale açıyor

Yıldız Teknopark tarafından hayata geçirilen Insurtech HUB, sigorta sektöründeki strart-up’larını desteklemek amacıyla yeni girişimlerini global pazara açıyor.

 

Yıldız Teknopark tarafından 2019’da hayata geçirilen ve sigorta sektöründeki start-up’ları desteklemek amacıyla kurulan Insurtech HUB, yeni girişimlerin iş geliştirmeden yatırım süreçlerine kadar birçok alanda global pazara entegre olmaları için çalışmalarına hız verdi. Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Global Insurtech Zirvesi ile birlikte 50’den fazla ülkeden 350’den fazla katılımcıyı buluşturan Insurtech HUB, bu yıl 50’ye yakın sigorta start-up’ına destek verme hazırlığında

AMAÇ ETKİN BİR YER EDİNMEK

Yıldız Teknopark, akademik destek ve iş geliştirme konularında sigorta sektörü start-uplarını desteklemek üzere yapılandırdığı Insurtech HUB inisiyatifiyle yeni girişimlere katkı sunmayı sürdürüyor. Yıldız Teknopark, Türkiye’deki ilk sigorta kümelenme çalışması olan Insurtech HUB ekosistemi ile start-up’ların sigorta sektöründe etkin bir yer edinmesini amaçlıyor. Yıldız Teknopark bu inisiyatif kapsamında girişimcilerin yatırım ve iş geliştirme alanlarında kendilerini geliştirmelerini ve global açılım sağlamalarını da hedefinde tutuyor. 

SİGORTACILIKTA KÜRESEL İŞBİRLİĞİ FIRSATLARI

2019 içerisinde 20 üye ve 7 start-up’ın katılımıyla, toplamda 30’a yakın start-up ile etkin bir çalışma yürüten Insurtech HUB ekosistemi, Yıldız Teknopark işbirliğiyle birlikte, Global Insurtech Zirvesi’nin ilkini gerçekleştirmişti. Bu etkinlik ile birlikte 50’den fazla ülkeden 350’den fazla üst düzey yönetici, yatırımcı ve start-up sigorta şirketini bir araya getiren InsurTech Hub, etkinliğin ikincisini 21-22 Nisan 2020 tarihleri arasında Radisson Blu Otel Vadi İstanbul’da gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Zirvenin, katılımcılara global alanda işbirliği fırsatları yaratması hedefler arasında.

2020’DE 50’DEN FAZLA START-UP DESTEĞİ 

Girişimcilik ve Insurtech HUB ekosisteminin çalışmaları ve 2020 yılı hedeflerine ilişkin bilgi veren Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Ülkemizde 2009 yılından bu yana girişimcilere verilen teşviklerin toplam tutarı 25 milyar dolar. Yeni yatırımlarla birlikte ekosistemdeki startup’lara yıl bazında ortalama 200 milyon dolarlık yatırım yapılıyor. Girişimcilik ekosisteminde farklı alanlarda kurulan merkezler de sektörün büyümesine katkı sunuyor. Bu kapsamda Yıldız Teknopark ortaklığıyla kurulan ve sigorta sektöründe girişimciler ile yatırımcılar arasında köprü görevi gören Insurtech HUB, şimdiye dek Türkiye’de 30’a yakın sigorta start-up’ını destekledi. 2020 yılı sonuna kadar bu sayının 50’yi aşmasını hedefliyoruz. Bu ekosistemde var olmayı amaçlayan, sigortacılık sektörüne yeni teknoloji ve inovasyon çalışmaları sunacak tüm girişimcileri Yıldız Teknopark’a davet ediyoruz” diye konuştu.

STRATEJİ GLOBALLEŞME ODAKLI 

Insurtech HUB Yönetim Kurulu Başkanı ve Yıldız Kuluçka Jüri Üyesi Fatih Acer ise 2020 yılı için belirlenen vizyon doğrultusunda Insurtech HUB’ın, tamamen dijital sigortacılık ve globalleşme odaklı stratejiler yürüteceğini açıkladı. Acer, “Ülkemiz sigorta sektöründe dijitalleşmeyi hızlandırarak daha fazla start-up’ı desteklemek ve onları global pazara hazırlamak istiyoruz. Bu bağlamda, dünyada 11 Insurtech HUB’ın toplandığı Global Insurtech Alliance gibi bir yapının üyesi olmak ve bu süreçte Yıldız Teknopark’ın desteğine sahip olmak bize büyük bir avantaj sağlıyor. Biz de bu avantajı Insurtech start-up’ları ile paylaşmak istiyoruz. Bu hedefler doğrultusunda üyelerimize özel aylık buluşmaları, yuvarlak masa toplantıları düzenliyoruz. Bunun yanı sıra her yıl Global Insurtech Zirvesi’ni organize etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir