İlk çeyrekte hayat dışındaki zarar 199 milyon lira

 İlk çeyrekte hayat dışındaki zarar 199 milyon lira

TSB’nin ilk çeyrek sonuçlarına göre, hayat dışında 199 milyon lira teknik zarar kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde hayat dışında elde edilen 341 milyon liralık teknik kâr göz önüne alındığında teknik sonuçlarda yüzde 158.3 oranında bir düşüş yaşanmış oldu.
Net dönem zararıysa hayat dışında 164 milyon lira olarak gerçekleşti. Geçen dönem hayat dışındaki net dönem kârı 238 milyon lira olarak kayıtlara geçmişti.

TRAFİKTE ZARAR DÖRT KATINA ÇIKTI
Hayat dışında zarara geçilmesindeki temel etken trafik sigortalarındaki zararın ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre dört katına çıkarak 748 milyon liraya yükselmesiydi. Geçen yılın aynı döneminde zarar 183 milyon liraydı.
Kasko sigortalarındaysa yılın ilk çeyreğinde 142 milyon lira teknik kâr edildi. Buradaki kâr da, geçen yılın aynı döneminde elde edilen 267 milyon liralık kâra göre neredeyse yarı yarıya azalmış oldu.
2015 yılının ilk çeyreğinde yangın ve doğal afetler branşındaki kâr da 29 milyon liraya geriledi. Geçen yılın ilk çeyreği bu branş için iyi geçmiş ve kâr 128 milyon lira olarak kayıtlara geçmişti.

BES’TE ZARAR AZALIYOR
Emeklilik şirketlerinin ilk çeyrekteki teknik zararı geçen yılın aynı dönemindeki 32 milyon liralık zarara göre yüzde 62.5 oranında azaldı ve 12 milyon lira olarak gerçekleşti.
Yılın ilk çeyreğinde hayat branşının kârı 144 milyon lira oldu. Bu branştaki kâr da, geçen yılın aynı dönemindeki 124 milyon liralık kâra göre yüzde 16.1 oranında arttı.
Hayat ve emeklilik şirketlerinin ilk çeyrekteki net dönem kârı 209 milyon lira oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu miktar 156 milyon liraydı.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply