Google: Dost mu düşman mı?

GOOGLE arama motoru, internette gezinenlerin tartışmasız en önemli başvuru kaynağı durumunda. Aradığımız, merak ettiğimiz, incelediğimiz, öğrenmek istediğimiz konuları öncelikle Google platformunda sorguluyoruz.
Olayın boyutunu ortaya koymak için, Google üzerinde günlük tam 5 milyar adet sorgu yapıldığını söylemem yeterli sanırım.
Bu özelliğinin yanı sıra, sunduğu diğer ürün ve hizmetleriyle, Google sürekli olarak günlük hayatımızın içinde. Harita uygulaması “Google Maps”, eposta platformu “Gmail”, web tarayıcısı “Google Chrome” bunların en bilinenleri. Ayrıca, Google yeni teknolojilere de önemli yatırım yapıyor. Sürücüsüz olarak hareket edebilen otomobil, giyilebilir bilgisayar alanının en ilgi çeken ürünlerinden olan “Google Gözlük” bunlara birkaç örnek.
Amacım Google reklamı yapmak değil elbette. Zaten buna çok ihtiyaç da yok. Dikkatinizi çekmek istediğim konu, Google firmasının yeni ilgi alanı. Google bir süredir sessiz sedasız aktif olduğu bir sektörde, artık çok daha ciddi bir oyuncu olmaya karar verdi. Bu sektörü hepimiz çok iyi tanıyoruz; sigortacılık.
Google, birkaç yıldır İngiltere piyasasında yürüttüğü sigorta karşılaştırma sitesi hizmetini, ABD pazarında çok yaygın bir ölçekte genişletmeye karar verdi. Bir yandan, kendi platformunda “Google Compare” adıyla internet üzerinden online sigorta ürün ve fiyat karşılaştırması hizmeti sunmaya başladı. Aynı zamanda da, ABD piyasasındaki bu alanın önemli oyuncularıyla işbirliği anlaşmaları için pazarlık aşamasında. Görünen o ki, Google artık sigorta sektörüne de el atıyor.
Şu etapta ana odak konusu oto sigortaları. Ama sinyaller, önümüzdeki dönemde bunun diğer bireysel sigorta ürünlerine de genişleyeceği yönünde. Bu konuyla ilgili kapsamlı bir haber, Sigortacı Gazetesi’nin nisan ayı sayısında yer almıştı. Kaçıranların o haberi tekrar okumasını tavsiye ederim.
Benim esas merakımı çeken konu ise, sigorta sektörünün bu gelişmeyi nasıl algılayacağı ve ne tepki vereceği yönünde.
Sektörün ana oyuncuları olan sigorta şirketleri ve aracılar, Google firmasının sigorta alanına bu kadar yoğun ilgi göstermesini bir tehdit olarak mı yoksa bir fırsat olarak mı algılayacak?
Kağıt üzerindeki analizlere bakarsanız, aslında her iki tarafın da kullanacağı çok fazla argüman var. Önümüzdeki süreçte her iki yaklaşımı da benimseyenleri göreceğiz. Her zaman olduğu gibi, zaman bize doğrunun ne olduğunu gösterecek.
Bu aşamada ABD piyasasındaki ana oyuncuların stratejik anlamda nasıl bir pozisyon alacakları bu açıdan çok kritik. Bu süreç, hem sigorta sektörü hem de şirketlerin geleceği açısından önemli bir dönüm noktası olabilir. ABD bize çok uzak, bu dalganın bize gelmesi çok uzun zaman alır diye düşünüyorsanız, yeni teknolojilerin yayılma hızını incelemenizi tavsiye ederim.
Google’ın elinde çok önemli araçlar ve avantajlar var. Açık ara en yaygın kullanılan arama motoru olarak, Google neredeyse internet üzerindeki tüm hareketlerimizi izliyor ve buradan yaptığı analizlerle bizi çok yakından tanıyor. İnternette sigorta ile ilgili bir arayışı olan hemen hemen herkesin bu platformu kullandığını varsayarsak, sigorta müşterisini en yakından takip edebilecek şirket Google.
Ayrıca, uydu teknolojisi ve yol haritaları üzerine yaptığı yatırımlar, özellikle oto sigortaları alanında Google için önemli bir silah. Google Maps uygulamasının bir navigasyon cihazı olarak kullanılmaya başlamasıyla, Google artık sürüş alışkanlıklarımızı ve riskimizi de yakından takip edebilecek imkanlara sahip. Ayrıca, uydu teknolojileri alanındaki becerileri dikkate alındığında, oto sigortaları alanında farklı “telematics” uygulamalarını geliştirmesi de çok kolay. Böylece, kullanım tarzı, sıklığı ve riske göre fiyatlama yapabilecek farklı çözümleri kolaylıkla üretebilir.
Tüm bunlara ek olarak, sürücüsüz araç geliştirme üzerine yaptığı yatırımları ve bu alanda aldığı mesafeye hiç değinmek istemiyorum. Çok radikal bir yaklaşımla, bu teknolojinin başarılı olması ve yaygınlaşmasıyla birlikte, artık araç sigortasına olan ihtiyacın oldukça azalacağını iddia edenlerin sayısı hiç de az değil.
Sonuç olarak özetlersek, Google sigorta müşterisiyle temas halinde olma, ona ait bilgilere ulaşabilme, ürün ve hizmetlerini sunabilme, sigorta riskini analiz etmeye dayalı veri toplayabilme ve hatta araç kullanımı alanında çığır açabilecek yeniliklere imza atabilecek gelişmiş teknolojilere sahip olma avantajlarını bünyesinde barındıran bir kurum. Aklımdaki kritik soru ise; Google, orta vadede sigorta sektörü için bir dost mu yoksa düşman mı?

Yorum yazın