Geçen ay sigorta dünyasında neler oldu?

 Geçen ay sigorta dünyasında neler oldu?

ABD
Munich Re’den yeni sel teminatları
Munich Re, America ABD için yeni sel ürünleri hazırladı. Yeni üründe kıyılardan uzak, düşük ve orta tehlike altında olan ev sahipleri için daha fazla opsiyon bulunuyor.
Munich Re America reasürans bölümü başkanı Steve Levy, son dönemdeki yoğun yağış olayları nedeniyle riskin arttığını söyledi. Yeterince yoğunlaşılmayan bir pazara ürün geliştirdiklerini söyleyen Levy, “Bu ürün kıyı bölgelerde yaşamayan ve evlerini korumak için uygun primler ve düşük limitli teminat isteyen ev sahipleri için geliştirildi“ diye konuştu. ABD’de sel olayları çok sık yaşanıyor. ABD Ulusal Sel Sigortası Programı’nın açıklamasına göre ABD’nin 50 eyaletinde de sel olayları gerçekleşiyor.

Kötü sürücüler gittikçe sigortacıların korkulu rüyası oluyor
ABD vatandaşları bu yaz rekor seviyede araç kullandı. Araç üreticilerinin ve turizmcilerin gelirini artıran bu gelişme sigorta şirketleri tarafından hoş karşılanmadı. Sigorta devi Allstate’in açıklamasına göre, şirketin geliri kazaların sıklığı ve ciddiyeti nedeniyle geçen yıla göre %38  oranında azaldı.

BİRLEŞME VE SATIN ALMALAR
XL Group, alt kuruluşu olan XL America’nın Allied International Holdings’i satın almak için anlaştığını açıkladı. Allied International Holdings, Allied Special Insurance ve T.H.E Insurance Company şirketlerinin holding şirketi.

AVRUPA
İngiltere: Yeni vergi sigorta primlerini artıracak
İngiliz Sigorta Birliği Genel Sekreteri Huw Evans, primlere eklenecek olan sigorta primleri vergisinin sigorta alacakların ve şirketlerin sırtına büyük yük bindireceğini söyledi. Hükümet ve şirketlerin sigorta ürünlerini daha ulaşılabilir kılması için harcadığı onca çabadan sonra prim vergilerine gelecek neredeyse %50’lik artışın üzücü olduğunu ifade eden Evans, vergilerin artmasından sonra müşterilerin daha dar teminatlı ürünleri tercih edeceğini ya da sigorta almayı tamamen bırakacağını söyledi.

AB genelinde yeni bir emeklilik modeli
Avrupa Birliği, AB vatandaşlarını yatırıma teşvik etmek için Avrupa genelinde bir emeklilik modeli yaratmayı ve Avrupa emeklilik pazarlarını birbirlerine  yakınlaştırmayı hedefliyor.

ASYA
Hindistan’da düğünlere sigorta güvencesi
Çeşitli şirketler, farklı poliçelerin içinde düğün ve nikah gibi etkinliklere güvence verse de, Futura Generali ve ICICI Lombar, düğün ve evlilik sigortası ürünlerinin satışına başladı.

Tayfun Tayvan ve Çin’de büyük hasara neden oldu  
Çin hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre Çin’in Zhejiang, Fujian, Anhui ve Jiangxi eyaletlerinde yaklaşık 3.4 milyon kişiyi etkileyen tayfun, 700 bin kişiyi evsiz bıraktı. Açıklamalara göre, 3 bin 200 konut yıkılırken, 48 bin konut ise zarar gördü. Tayfun yüzünden 105 bin hektar tarım arazisinin de zarar gördüğü belirtiliyor. Bölgedeki tarım arazilerinde ise sigortalılık oranı çok düşük.

Çin, sağlık sigortası kapsamını genişletiyor
Çin hükümeti ciddi hastalıkların da halka verilen sağlık sigortasının teminat kapsamına alınması için gerekli değişiklikleri yapmaya hazırlanıyor. Kabine teklifine göre yeni sigorta kapsamı 2015 yılının sonunda uygulanmaya başlayacak. Şimdiki sistemde, ciddi hastalıkların masrafı, sigortanın karşıladığı miktarları katlıyor. Yeni düzenleme ile halkın sağlık masrafları nedeniyle yoksullaşmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Resmi istatistiklere göre Çin’de 700 milyon sigortalı bulunuyor.

KÜRESEL
Siber sigorta pazarı 2020’de 10 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacak
Sürekli gerçekleşen siber saldırılar şirketlerde büyük zararlara neden oluyor. 2014 yılından günümüze 900 milyonun üzerinde olayın raporlandığı siber saldırılar konusunda şirketler risklerini sigorta şirketlerine transfer etmeye başladı. Artan farkındalığa ve risk yönetim stratejilerinin gelişmesine rağmen büyük şirketlerin sadece %20’si siber saldırılara karşı sigortaya başvuruyor. Orta ve küçük ölçekli kurumlarda ise bu oran %6’dan daha az.

2015’in ilk yarısında felaketlerin sigortacılara faturası 16.5 milyar dolar
Swiss Re’nin açıkladığı rapora göre 2015 yılının ilk yarısında 37 milyar dolar ekonomik hasar meydana geldi. Bu rakamın 16.5 milyar doları sigortalı. Bu da geçtiğimiz 10 yılın ortalamasından %27 daha fazla. Felaketlerin yol açtığı can kaybı sayısı ise 18 bin.

Enkaz parçaları bulunduktan sonra MH370 mağdurlarının tazminat talepleri artıyor
Malezya Havayolları’nın düşen uçağının enkazının bir parçası Ağustos ayında Hint Okyanusu’nda bulunmasıyla beraber, mağdurların tazminat talepleri artmaya başladı. Geçtiğimiz yılın mart ayında düşen uçakta 239 yolcu ve uçuş ekibi bulunuyordu.

ORTA DOĞU
AM Best: Orta Doğu birleşmelere ve satın almalara gebe
AM Best tarafından yapılan açıklamaya göre Orta Doğu, Batı dünyasını etkileyen satın alma ve birleşme aktivitelerini devralacak. Rapora göre, orta büyüklükteki Orta Doğu şirketleri pazardaki durumlarını korumaya çalışırken, küçük şirket yüksek giderler nedeniyle kâr etmekte zorlanıyor, bu nedenle şirketlerin birleşmeye giderek pazardaki payını artırmaya çalışmaları bekleniyor.

AVUSTRALYA
Queensland depreminde önemli hasar meydana gelmedi
Avustralya Sigorta Konseyi’nin (ICA) yaptığı açıklamaya göre, Queensland’de gerçekleşen deprem nedeniyle sigorta şirketlerinin büyük tazminatlar ödemesi beklenmiyor. Emniyet Müdürlüğünün yaptığı açıklamaya göre 5.7 büyüklüğündeki depremde duvarlarda ve fayanslarda gerçekleşen çatlaklar dışında önemli bir hasar meydana gelmedi.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply