Doğal afetlerin tahmini sigortalı hasarı 34 milyar dolar

Swiss Re, 2014 yılı için 28 Kasım 2014 tarihine kadar olan süreyi kapsayan hasar tahmin listesini yayınladı. Swiss Re’nin ön Sigma raporuna göre, doğal ve insan kaynaklı afetlerdeki toplam ekonomik hasar 2013 yılında 135 milyar dolar iken, 2014 yılında 113 milyar dolara düştü. Toplam ekonomik hasarın dışında sigorta hasarı ise, 2013’te 45 milyar dolar iken, yüzde 24 oranında azalarak 34 milyar dolara geriledi. Bu yılki doğal afet vakaları 11 bin can kaybına neden oldu. 2014 yılında ulaşılacağı düşünülen 113 milyar dolarlık ekonomik hasarın 106 milyar dolarlık kısmını doğal afetler oluşturdu; geçen yılın aynı döneminde ise bu sayı 126 milyar dolardı.

AMERİKA’DA 1.7 MİLYAR $ HASAR
Swiss Re’nin yayınladığı Sigma raporunda 2014 yılı için ortalama can kaybı miktarı da yer aldı: “Bu yıl doğal ve insan kaynaklı afetlerden kaynaklanan can kaybı ya da tehdidi 11 bin civarında iken, 2013 yılındaki toplamın 27 bine yakın olduğunu görüyoruz. Bu geçen yıla oranla düşük hasar olduğunu gösterir.” 2014 yılında sigorta kayıplarının 37 milyar doları doğal afetlerden, 5 milyar doları ise insan kaynaklı nedenlerden meydana geldi. Swiss Re raporunda: “Bu yıl Amerika,  Japonya ve yakınlarında kış ağır koşullarla başladı; Amerika genelinde yoğun kar yağışı ve düşük ısıya maruz kalındı. Sadece Amerika’daki fırtınalar 1.7 milyar dolar sigorta hasarına neden oldu” açıklaması bulunuyor.

MEKSİKA’DA CAN GÜVENLİĞİ TEHDİDİ
Mayısın ortasında gerçekleşen bir dolu yağmurunun, Amerika’nın çeşitli yerlerinde 5 gün süren su baskınına neden olması, 2.9 milyar dolar sigorta hasarı yarattı. Meksika, eylül ayında Doğu Pasifik’ten gelen Odile Kasırgası’ndan büyük oranda etkilendi. Şiddetli rüzgar ve yoğun yağışlardan dolayı Meksika’nın turistik şehri Los Cabos’ta kıyı şeridinde yaşayan halkın güvenliğini tehdit etti. Güçlü rüzgarlar ve ağır yağmurlar birçok turizmin merkezini ve çok sayıda oteli talan ederek, 1.6 milyar dolarlık sigorta hasarına neden oldu. Odile Kasırgası, 2005 yılındaki Wilma Kasırgası’ndan sonraki en etkili kasırga olarak kayda geçti. 2005’te tüm Güney Amerika tarihinde görülen en pahalı sigorta hasarı olan Wilma Kasırgası’nın sigorta sektörüne maliyeti yaklaşık 1.8 milyar dolardı.

TAYFUN RİSKİ EN ÇOK FİLİPİNLER’DE
Filipinler’de, doğal afet sigorta poliçelerinin yüzde 15 ila 20 arası tayfun riskine karşı yapılıyor. Bu nedenle doğal afetlerin yarattığı hasarların büyük bölümü Filipinler’de görülüyor. Swiss Re 2014 Sigma raporunun diğer bir açıklamasına göre; “Aralık ayı başlarında Pasifik’in diğer tarafındaki Filipinler tekrardan kuvvetli bir tayfunla sarsıldı. Yine de 2014 Aralık’ta gerçekleşen Hagupit Tayfunu’nun erken hasar tahminleri, 2013’teki Haiyan Tayfunu’ndan oldukça az olarak görülüyor. Bunun önemli nedenlerinden biri Filipinler’in Haiyan Tayfunu’nda tecrübe kazandığı tahliye yöntemleri.  Ama yine de 47 binden fazla evde hasar tespit edildi.” 2013 yılının kasım ayında gerçekleşen Haiyan Tayfunu, 7.5 bin kişinin ölümüyle sonuçlandı ve 12.5 milyar dolarlık ekonomik, 1.5 milyar dolarlık sigorta hasarına yol açtı.

DOĞA ŞARTLARI AVRASYA’YI SARSTI
Avrupa’da, yılın başından beri gerçekleşen önemli doğa olaylarının bir tanesi temmuzda, Fransa, Almanya ve Belçika’da etkili olan 2.7 milyar dolarlık hasarla sonuçlanan Ela Fırtınası. Ela Fırtınası’nın son 15 yıldaki en pahalı ikinci yaz fırtınası olarak, araç ve binalarda 650 milyon euroluk zarara yol açtı. Sigorta hasarı ise, yaklaşık olarak 2.15 milyar dolar. Yıl boyunca gerçekleşen diğer hava olayları ise, İngiltere, Sırbistan, Hırvatistan, İtalya ve Fransa’daki kuvvetli yağış ve seller oldu.
Swiss Re raporunda Asya’da gerçekleşen hava olayları şu şekilde belirtildi: “Asya’daki eylül ayında gerçekleşen Muson Yağmurları, Pakistan ve Hindistan’da şiddetli sel ve tahribe neden oldu. Bu seller, 2014 yılı boyunca birçok sayıda canlıyı tehdit etti. Devam eden ay boyunca Hindistan bu sefer de doğu kıyısından gelen Hudhud Hortumu’yla sarsıldı.” 2014 Ekim ayında etkili olan Hudhud Hortumu, Hindistan’da 650 milyon dolar sigorta hasarına neden oldu.

01-15-hudhudtablo

Yorum yazın