BES’e gençlerin ilgisi büyük

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) katılımcıların büyük çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Sisteme ağırlıklı olarak genç nüfusun ilgi duyduğunu belirten MetLife Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Deniz Yurtseven, “25 ile 45 yaş arasındaki katılımcılar, toplam katılımcıların yüzde 69’unu oluşturuyor” dedi. 2013 yılında uygulamaya giren yüzde 25’lik devlet katkısıyla BES’in büyük bir ivme kazandığını ifade eden Yurtseven şunları söyledi: “2013 yılı bireysel emeklilik sektörü için çok parlak bir yıl oldu. Yüzde 25 devlet katkısıyla beraber katılımcı sayısı ve fon büyüklüğünde ciddi bir büyüme gerçekleşti. Yüzde 25 devlet katkısıyla beraber sektör olarak yaklaşık 4 milyonun üzerinde katılımcı, 4.5 milyonun üzerinde sözleşme sayısı ve 25 milyar civarı fon büyüklüğüyle yılı kapattık.” Bu büyümenin 2014 yılında da devam ettiğini belirten Yurtseven, ilk 6 ay rakamlarının sektörün yüzünü güldürdüğünü belirtti.
MetLife olarak, BES’te dördüncü yılı tamamladıklarını dile getiren Deniz Yurtseven, sistemdeki en genç şirket olduklarını dile getirdi. Yurtseven, “11 Temmuz itibarıyla 139 bin 943 katılımcıya ve yaklaşık 458 milyon fon büyüklüğüne ulaştık. 2014 yılında hem MetLife’ın, hem de sektörün Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki başarısının artarak devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

BES ESNEK BİR YATIRIM ARACI
Bireysel Emeklilik Sistemi’nin işleyişi konusunda da bilgi veren Yurtseven şunları söyledi: “BES, yüzde 25 gibi başka hiçbir yatırım aracında bulunmayan devlet katkısıyla katılımcıların tasarruflarını kendi istedikleri şekilde değerlendirebilecekleri esnek bir yatırım aracı. Bireysel emekliliğin teşvik edilmesine yönelik olarak 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren devlet, tüm bireysel emeklilik katılımcılarının ilgili hesaplarına aylık olarak belirli bir oranda destek ödemesi gerçekleştiriyor. Bu oran, katılımcıların aylık ödediği katkı payı tutarının yüzde 25’i kadar.”
Katılımcıların sistemde devlet katkısına kademeli olarak hak kazandığını ifade eden Yurtseven, 18 yaşını aşmış, sisteme katılmayı arzu eden her Türk vatandaşının yüzde 25 devlet katkısından yararlanabileceğini söyledi. Yurtseven, bu avantajın sistemin daha geniş kitlelere yayılmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Yorum yazın