Anadolu Hayat Emeklilik 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, şirketin 30.06.2014 dönemi konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı basın açıklamasında şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu: “Her zaman olduğu gibi, 2014 yılında da dünyada ve ülkemizde yaşanan önemli politik/ekonomik gelişmeler gündemdeki yerini korumaktadır. Bu dönemde, faaliyet göstermekte olduğumuz hayat sigortacılığı ve BES’le ilgili mevzuatların düzenlenmesine yönelik çalışmalar devam etmiş, özellikle son yıllarda yapılan düzenlemelerin de etkisiyle, ülkemiz ekonomisi açısından özel öneme sahip olan söz konusu branşlarda kaydedilen olumlu gelişim trendi korunmuştur.
Güçlü ortaklık yapısı ve sermaye birikimi ile sektörün önde gelen şirketlerinden biri olan ve ülkemizin halka açık ilk ve tek emeklilik şirketi olma özelliğini sürdüren Anadolu Hayat Emeklilik, finansal açıdan başarılı bir dönem geçirmiştir.

‘AKTİF BÜYÜKLÜĞÜMÜZ 9 MİLYAR LİRA SEVİYESİNDE’
2014 yılının ilk yarısında, Şirketimiz çıkarılmış sermayesi, iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle, 30 milyon lira artırılarak 380 milyon liraya yükseltilmiş, ayrıca, hissedarlarımıza 2013 yılı karından 50 milyon lira tutarında nakit temettü ödemesinde bulunulmuştur.
2014 yılı ilk yarısı itibarıyla 41,4 milyon lira brüt ve 31,6 milyon lira net dönem kârı elde eden Şirketimizin aktif büyüklüğü, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 oranında artışla 9 milyar lira seviyesine ulaşmış, öz sermayemiz de 527 milyon lira düzeyinde gerçekleşmiştir.
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde, fon büyüklüğü itibariyle 6 milyar lirayı aşan ilk şirket olma özelliğini kazanan Anadolu Hayat Emeklilik’in toplam katılımcı sayısı da 800 bin kişiyi geçmiştir. Fon büyüklüğü ve katılımcı sayısı itibarıyla, Şirketimizin pazar payı sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 17 olarak gerçekleşmiştir.”

Yorum yazın