Ahmet Karayazgan’ın dördüncü kitabı çıktı: Sigortanın Mesafeli Satışı

 Ahmet Karayazgan’ın dördüncü kitabı çıktı: Sigortanın Mesafeli Satışı

Hukuk alanında danışmanlık hizmeti de veren Av. Ahmet Karayazgan, dördüncü kitabını çıkardı. Av. Karayazgan “Sigortanın Mesafeli Satışı (E-Sigorta)” isimli kitabında dijitalleşme sonucu yapılması gereken mevzuat değişikliklerine ilişkin öneriler sunuyor. Kitabın giriş bölümünde, elektronik ticaret ve mesafeli satışa dair tarihçe, tanım, terminoloji ve bunların önemli türlerine ilişkin bilgiler verilerek bu konulara ilişkin kavramsal, hukuki ve teorik çerçevesi ortaya konuluyor. İkinci bölümünde ise, AB ve Birleşik Krallık Mevzuatında mesafeli satış ve elektronik ticaretin hukuki alt yapısı, ekonomideki etkileri – mesafeli sözleşmelerinin kurulması, işleyişi ve hükümlerin geleneksel yollardan sigorta satışına kıyasla gösterdiği özel durumlar, bu alanda uygulanacak kişisel verilerin korunması kuralları ile sınır ötesi sigortacılık faaliyetinde kanunlar ihtilafı konuları inceleniyor. Üçüncü bölümde, Türkiye’deki hukuki durum ortaya konulduktan sonra, dördüncü bölümde, ekonomik etkileri ile AB ve Birleşik Krallık hukukuyla kıyaslamalı anlatılıyor. Beşinci bölümde ise, Türk piyasasının ihtiyaçları ve mevcut durumu da göz önüne alınarak, Türk Hukuku bakımından bir mevzuat modeli ve değişiklik önerileri sunuluyor.

Ahmet Karayazgan kimdir?

1966 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Özel Moda Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Deniz Ticaret ve Sigorta Hukuku Ana Bilim Dalında Araştırma görevlisi olarak kariyerine başladı. Akademik alandaki kariyerini, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Özel Hukuk” branşında yüksek lisans programını, “Navlun Ücreti” isimli tezi ile tamamladıktan sonra ara verdi; en son 2018 yılında ise, haricen İstanbul Ticaret Üniversitesi Dış Ticaret Enstitüsü, Uluslararası Ticaret ve AB Hukuku Anabilim Dalında, “Sigortanın Mesafeli Satışına Dair Türk, AB ve Birleşik Krallık Hukuklarının Kıyaslamalı İncelemesi Ve Mevzuat Önerileri” isimli tezi ile hukuk doktoru ünvanını elde etti.

Karayazgan, 1994-1996 yılları arasında Mobil Oil Türk A.Ş. arası hukuk müşaviri olarak; 1997-1999 yılları arasında ise, Esso Imperial Oil Ltd. (Toronto, Kanada) hukuk departmanında Dava Koordinatörü olarak çalışmıştır. Aynı esnada, The School of Richmond’da Kanada Hukuku üzerine hukuk eğitimi aldı; bunu müteakiben Osgoode Hall Law School, York Üniversitesi’nde “Securities Law” üzerine master programına katıldı. 2001-2006 yılları arasında Türkiye’de Koç Allianz Sigorta A.Ş.’de “Hukuk Başmüşaviri” olarak görev yaptı. 1992-1994 ve 2000-2001 arasında iki dönem ve son olarak 2006 yılı sonundan başlamak üzere, başta sigorta sektörü ve sigorta şirketleri olmak üzere değişik alanlarda faaliyet gösteren çeşitli ulusal ve uluslararası ticari kurum ve kuruluşlara Karayazgan Hukuk Bürosu’nun yönetici ortağı olarak danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermeye devam ediyor. Ayrıca, uzunca bir süre Sigorta Hukuku Türk Derneğinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve kısa bir süre için Sigorta Tahkim Komisyonunda hakemlik yaptı. Bunun yanında, 2002 yılından bu yana, Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Hukuk ve Hukuksal Koruma İnceleme ve Araştırma Komitesi Raportörü ve halihazırda üyesi olarak ve Türk Sigorta Enstitüsü’nde ise eğitmenlik yaptı.

Karayazgan’ın çok çeşitli hukuk alanlarına dair yayımlanmış bir çok makalesi yanında, “Bireysel Emeklilik Hukuku” (2010) isimli ortak yazarı olduğu ve tek başına yazarı olduğu “Ana Hatları ile Özel Sigorta Hukuku” (2016) bir eseri bulunuyor.

Evli ve iki çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce biliyor.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply