Yöneticileri korkutan jeopolitik riskler

Jeopolitik riskler, şirketler için büyük bir sorun yaratıyor. Hem bu risklerin öngörülmesi zor hem de sonuçları birçok iş kolunu farklı şekillerde etkiliyor.
Ekonomik ve jeopolitik güçlüklerin birbiriyle etkileşimi, ticari kuruluşların global tedarik zincirini yönetmesini daha da zorlaştırıyor. Bu riskler, ticari kuruluşların gösterdiği faaliyetler, yaptıkları satışlar ya da bölgede kaynak sağlamaları üzerinde çok ciddi etkiler yaratabiliyor.
Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan Global Riskler 2015 raporuna göre, gerçekleşmesi en olası ilk beş riskin üçünü jeopolitik riskler oluşturuyor. Bu önemli bir gelişme; 2007-2014 yılları arasında hep ekonomik riskler ön plandayken, ilk onun arasına yeni giren jeopolitik riskler bir anda yükselişe geçmiş durumda.
Yeni riskler sigortacı ve reasürörler için fırsatlar yaratsa da, jeopolitik risklerin sonuçları bütük çapta kayıplara yol açabilir. Birçok şirket dengesiz bir pazardan çıkmak istediğinde, bu durum ülkenin mevcut sorunlarını daha da artırabilir ve pazarda kalmayı seçen diğer şirketler için durumu daha da zorlaştırabilir. Bir ülkedeki riskler aynı zamanda komşu ülkeleri de etkileyebilir.

ALLIANZ RUSYA VE UKRAYNA’DA TİCARİ SİGORTALARA ODAKLANDI
2014 yılında Orta ve Doğu Avrupa’da Allianz’ın toplam geliri 3.5 milyar eurodan 3.2 milyar euroya düştü. Bunun sebebi ise şirketin Rusya ve Ukrayna’daki hayat dışı sigortaları yeniden yapılandırması ve her iki ülkede de ticari sigortaya odaklanması oldu.
Allianz Yönetim Kurulu Üyesi ve Piyasa Gelişim Sorumlusu Manuel Bauer, “2014 yılında Orta ve Doğu Avrupa’daki işlerimiz, olumsuz ekonomik ve siyasi ortamın üstesinden gelemedi. Rusya ve Ukrayna’daki ağır şartlar bizi işlerimizi yeniden yapılandırmaya mecbur bıraktı. Bu etkenler sonuçlarımızı da etkiledi. Orta ve Doğu Avrupa’daki tüm diğer operasyonel birimler iyi sonuçlar elde etti, bu da 2014 yılında çektiğimiz sıkıntılar göz önüne alındığında başarı olarak kabul ediliyor” şeklinde konuştu.
Allianz Orta ve Doğu Avrupa Bölgesel CEO’su Manfred Knof, “Rusya’daki bu olumsuz piyasa koşulları ile kötüleşen ekonomik ve siyasi duruma tepki vermek gerekliydi. Perakende pazarı terk etme kararı sayesinde ülkede kurumsal işlere odaklanılabilir, tıpkı Orta ve Doğu Avrupa’da olduğu gibi ek fırsatlardan yararlanılabilir” diye açıklama yaptı.

Kaynaklar: www.banka.hr, Report, Intelligent Insurer

06-15-gelecektekiengeller

 

Kaynak: Global Risks 2015

 

 

Yorum yazın