VIG Özel Daveti sergisi

11 Mayıs – 3 Haziran 2016 tarihleri arasında Viyana’daki Ringturm’da bu yıl dördüncü kez düzenlenen VIG Özel Daveti sergisinde; Türkiye, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Slovenya’dan sekiz sanatçının eserleri sergilendi.
Vienna Insurance Group’un (VIG) ana hissedarı Wiener Städtische Versicherungsverein’in girişimiyle düzenlenen sergi, Orta ve Doğu Avrupa bölgesinde bir ağ oluşturma çabalarını destekleme amacının yanı sıra, yeni nesil genç sanatçıların çalışmalarına da ışık tutuyor.
Sergi hakkında açıklamada bulunan Wiener Städtische Versicherungsverein Genel Müdürü Dr. Günter Geyer, “Orta ve Doğu Avrupa’daki lider sigorta grubunun ana hissedarı olarak sanatı destekliyoruz. Başvurular arasından her ülkeden on aday seçiliyor ve ilgili ülkelerdeki seçkin kurumlarda düzenlenen sergiler bu sanatçılara ve onların eserlerine ayrılıyor. Uluslararası jüri tarafından, tüm adaylar arasından seçilen her katılımcı ülkeden iki sanatçıya ESSL Orta ve Doğu Avrupa Sanat Ödülü veriliyor. Bu ülkelerin kültür ve sanat alanında sahip olduğu zenginliği ve çeşitliliği daha geniş kitlelerle buluşturmak istiyoruz. VIG Özel Daveti, benimsemiş olduğumuz destek olma felsefesini çeşitli boyutlarıyla ortaya koyuyor zira genç sanatçıları ilgi odağı haline getirerek, kendi ülkeleri dışında da tanınmalarını sağlamak bizim için ayrı bir önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

ÇOK YÖNLÜ BAKIŞ
Sergilenen eserler, kapitalizm eleştirisinden, genç neslin özneleştirilmesi ile ilgili varoluşçu sorulara kadar çok katmanlı konuları ele alıyor. Sergiye katılan sekiz genç sanatçı belki de benzer kaygıları paylaşıyor olsalar da bunları dile getirmek için çok farklı stratejiler kullanıyorlar. Siyasi yakınmaların zekice çözümlemeleri sergideki eserlerden bazılarının temelini oluşturuyor; Türk sanatçı Mehmet Öğüt’ün birçok çalışması bireylerin kaderinin daha geniş ortak tarih sahası içerisindeki yerini bulmaya adanmış. Karakterlerinin kişisel öyküleri ve anekdotları daha geniş bir tarihi bağlamı ortaya koyuyor.
11 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında Viyana’daki Ringturm’da düzenlenen sergide heykel, enstallasyon, fotoğraf ve video gibi farklı araçları kullanan genç sanatçıların on iki kadar eseri sergileniyor. Bütün parçaların tamamı Avusturya’da ilk kez görücüye çıkan sergideki eserlerin bazıları sergi için özel olarak yaratılırken, diğerleri ise bu sergi için yeniden uyarlandı.

VIG’den orta ve doğu avrupalı genç sanatçılara destek
VIENNA INSURANCE GROUP’un (VIG) ana hissedarı Wiener Städtische Versicherungsverein ile ESSL Orta ve Doğu Avrupa Sanat Ödülü arasında uzun soluklu bir ortaklık kapsamında geliştirilen VIG ÖZEL DAVETİ, Orta ve Doğu Avrupalı genç sanat öğrencilerine yönelik bu birinci sınıf ödülün ana unsurlarından biri haline geldi. Önceleri ESSL Orta ve Doğu Avrupa Sanat Ödülü’nün kazananına takdim edilen VIG ÖZEL DAVETİ, ilk kez 2015 yılında ESSL Orta ve Doğu Avrupa Sanat Ödülü’nden bağımsız olarak her ülkenin on adayından birine verilmeye başlandı. Eser seçimi, VIG Ringturm binasında bulunan sanat koleksiyonunun başkanı Barbara Grötschnig tarafından koleksiyonun küratörü Philippe Batka ile birlikte yapıldı. Sunumda, geleneksel temsilci bakış açısını vermek yerine, tematik ve söylemsel kaygılara yer verildi.

ESSL ORTA VE DOĞU AVRUPA SANAT ÖDÜLÜ
Orta ve Doğu Avrupalı genç sanat öğrencilerine destek vermek amacıyla, ilk olarak 2005 yılında düzenlenen ESSL Orta ve Doğu Avrupa Sanat Ödülü, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Türkiye’deki sanatçılar arasından seçilen adaylara iki yılda bir veriliyor. Bu ülkelerdeki sanat kolejlerinin öğrencileri eserlerini internet üzerinden sunabiliyor.

Yorum yazın