Türkölmez: Pandemi döneminde eğitim sigortalarına olan ilgi arttı

 Türkölmez: Pandemi döneminde eğitim sigortalarına olan ilgi arttı

Allianz Türkiye Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez, “Bir yılı aşkın süredir içinde bulunduğumuz pandemi dönemi; toplumda sağlık bilincinde ve sağlık sigortalarına olan ilgide artış yaşanmasına neden oldu. Özellikle tamamlayıcı sağlık sigortalarında sektör, ciddi bir ivme yakaladı. Uzayan ömür nedeniyle tasarruflara yönelik farkındalığın ve tasarruf eğiliminin de arttığı, sigortacılık hizmetlerinin öneminin anlaşıldığı bir süreç yaşandı. Yine aynı zamanda pandeminin getirdiği sonuçlardan biri olan iş kayıpları ile genel olarak bakıldığında eğitim sigortalarının da içinde bulunduğu birçok sigorta ürününe olan ilginin arttığını söyleyebiliriz” dedi.

Eğitim sigortalarının, çocukların eğitim hayatının muhtemel finansal risklerden etkilenmemesini amaçlayan ve bu alanda güvence sağlayan bir ürün olduğunu belirten Allianz Türkiye Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez, “Eğitim sigortaları, söz konusu risklerin gerçekleştiği durumlarda, çocuğun eğitim masraflarını karşılayarak eğitiminin devamlılığını sağlıyor. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın, eğitim hayatlarının kesintisiz olarak sürdürülebilmesi için bu üründen faydalanılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

COVID-19 pandemisinin eğitim sigortalarında yarattığı değişiklik ile ilgili Türkölmez, şunları kaydetti: “Bir yılı aşkın süredir içinde bulunduğumuz pandemi dönemi; toplumda sağlık bilincinde ve sağlık sigortalarına olan ilgide artış yaşanmasına neden oldu. Özellikle tamamlayıcı sağlık sigortalarında sektör, ciddi bir ivme yakaladı. Uzayan ömür nedeniyle tasarruflara yönelik farkındalığın ve tasarruf eğiliminin de arttığı, sigortacılık hizmetlerinin öneminin anlaşıldığı bir süreç yaşandı. Yine aynı zamanda pandeminin getirdiği sonuçlardan biri olan iş kayıpları ile genel olarak bakıldığında eğitim sigortalarının da içinde bulunduğu birçok sigorta ürününe olan ilginin arttığını söyleyebiliriz. Eğitim kurumları da bildiğiniz gibi pandemi ve kapanmalar nedeniyle zorluklar yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Allianz Türkiye olarak bu konuda çalışmalarımızın sürdüğünü söyleyebilirim.”

GENÇLER İÇİN EĞİTİM DANIŞMANLIĞI

“Hayat sigortalarında özellikle kredi bağlantısız ürünlere odaklanılması ve bu alandaki ürün çeşitliliğinin prim iadeli ya da geri ödemeli hayat sigortaları gibi ürünlerle artırılması yönündeki ilginin arttığını görüyoruz” diyen Türkölmez, eğitim sigortalarına olan talep düzeyi ile ilgili şunları söyledi: “Özellikle prim iadeli hayat sigortası ve eğitim sigortası gibi toplumun ihtiyaç ve tercihlerine uygun tasarlanmış uzun vadeli ürünler ile hayat sigortasının yaygınlaşmasına katkıda bulunuyoruz. Bu ürünlerdeki ilginin önümüzdeki dönemde de devam edeceğine inanıyoruz. Sigorta şirketlerinin birlikte çalıştıkları bankaların, internet ve mobil uygulamalarındaki hayat sigortası odaklı dijital çözümlerin ve ürünlerin bazı e-ticaret platformlarında yer almaya başlaması ile artan görünürlüğünün, hayat sigortaları ve dolayısıyla eğitim sigortaları pazarının olumlu performansında etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Hayat ürünlerimizde, ödenen primlerin belli tutardan vergiden düşülmesinin de avantaj yarattığını belirtebiliriz. Aynı zamanda yapılan son düzenlemelerle BES’in hayat, sağlık ve eğitim sigortası gibi yan ürünlerle entegre edilmesini çok değerli buluyoruz. Bireysel emeklilik, yalnızca kişilerin emeklilik dönemlerindeki ihtiyaçlarını karşılamak anlamına gelmiyor. Hayat döngüsü içinde birbirinden farklı ihtiyaçlarımız mevcut. Bu anlamda sektörde birbirine entegre edilmiş yeni ürün alternatifleri görebileceğiz. Bireysel Emeklilik Kanunu’nda yapılan yasal düzenlemeyle 18 yaşından küçük bireylerin, BES’e dahil olmasının önündeki engeller de kalktı. Toplumun önemli bir kesimini oluşturan gençlerin geleceği konusunda ülke ve ebeveynler olarak alınması gereken sorumlulukların farkındalığı ile Allianz Türkiye olarak 18 yaş altı bireyleri BES ile buluşturan yeni ürünümüzü 1 Temmuz itibarıyla müşterilerimize sunduk. 18 yaş altı bireylere yönelik BES sözleşmelerinde yurt içi eğitim danışmanlığı hizmeti ve Eylül ayı sonuna kadar sağlık sigortalarında %10 indirim avantajı da sağlıyoruz. Mevzuata uygun yeni ürünümüzü tasarlarken zengin bir yurt içi eğitim danışmanlığı ek faydasını dahil ettik. Aileler, çocukların geleceği için ek yüzde 25 devlet katkısı ile birikim yaparken aynı zamanda çocuklarının yurt içi eğitimleri için danışmanlık alabilecek. ‘Geri Ödeyen Yaşam Eğitim Sigortası’ ve ‘Çocuğum Okusun Eğitim Güvencesi’ olmak üzere eğitim sigortaları alanında iki ürünümüz bulunuyor. Direkt eğitim sigortası olarak satılmasa da Geri Ödeyen Yaşam Sigortası adını taşıyan bir diğer ürünümüz de bu amaca yönelik satın alınabiliyor.”

İlginizi Çekebilir