Tümer: Bu dönemde en fazla endişe edilen durum eğitim oldu

 Tümer: Bu dönemde en fazla endişe edilen durum eğitim oldu

Doğa Sigorta Teknik Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer, “COVID-19 pandemisi ile beraber şirketlerin evden çalışma modelini benimseyerek tamamen teknoloji üzerinden yürütülen bir iş modeli yapısına geçmesi sonrası ebeveynler, iş kaybetme korkusunu daha fazla hisseder oldu ve bu riske karşı alternatif senaryolar geliştirmeye başladılar. En fazla endişe ettikleri durum ise çocuklarının eğitiminde yaşanacak aksaklıklar olarak ön plana çıktı” açıklamalarında bulundu.

“Sigortalının kaza sonucu vefat etmesi veya sürekli sakat kalması durumunda poliçede ismi kayıtlı öğrenciye ait ödemesini üstlendiği taksite bağlı tüm yıllık eğitim, servis ve yemek harcamaları poliçede yazılı özel şartlar çerçevesinde poliçede kayıtlı azami bedele kadar teminat ödenmektedir. 18-60 yaş arasındaki anneler, babalar ya da çocuğun eğitim masraflarını üstlenen büyükanne, amca, teyze gibi diğer yakınlar 5-24 yaş arasındaki çocuklarını Doğa Sigorta Eğitim Güvencesi Sigortası ile teminat altına alabilmektedir” bilgilerini veren Doğa Sigorta Teknik Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer, şunları söyledi: “COVID-19 pandemisi ile beraber şirketlerin evden çalışma modelini benimseyerek tamamen teknoloji üzerinden yürütülen bir iş modeli yapısına geçmesi sonrası ebeveynler, iş kaybetme korkusunu daha fazla hisseder oldu ve bu riske karşı alternatif senaryolar geliştirmeye başladılar. En fazla endişe ettikleri durum ise çocuklarının eğitiminde yaşanacak aksaklıklar olarak ön plana çıktı. Çare arayışlarındaki bu aşamada eğitim sigortaları, işsizlik durumu için belli süre ve muafiyetler dahilinde olmakla beraber esasen bir ölüm ya da daimî sakatlık durumunda çocuklarının eğitimlerinin aksamadan devam etmelerini sağlayacak bir alternatif çıkış olarak karşılarına çıktı. Bireysel anlamda eğitim sigortasına talep artsa da bu taleplerin henüz poliçe üretimine yansıması aynı ölçüde olmadı.”

Tümer, “Özellikle okulların kayıt dönemlerinde kurumsal yapısı daha oturmuş eğitim kurumları poliçemizi ve teminatlarını detaylı şekilde velilere sunarak bu tür bir sigortanın da var olduğunu oldukça yüksek bir ses ile duyurmaktadırlar. Pandemi sonrası bilinirlik ve talepte oldukça hızlı bir yükseliş trendi yakalandı. Bu durumu sürekli kılmak adına özellikle eğitim kurumlarına yönelik tanıtım faaliyetleri artırılıp desteklenmeli yine yazılı ve görsel basında konu sıcak tutulacak şekilde konu gündemde tutulmalı” dedi.

‘BAŞLICA AMAÇ EĞİTİMDEN YOKSUN KALMAMAK’

Eğitim sigortasının sunduğu avantajlar ile ilgili Tümer, şunları söyledi: “Bu ürün, velilerin başına gelebilecek bir kaza sonrasında oluşabilecek maddi kayıplar sebebiyle öğrenim sürecinde olan çocuklarının eğitiminin aksamadan devam edebilmesi temel amacı üzerine oluşturulmuş özel bir sigorta. Başlıca amaçlanan, çocukların ailede oluşacak istenmeyen bir kayıp sebebi ile oluşan travmada mevcutta aldıkları eğitimden de yoksun kalmaması üzerine kurgulanmıştır. Hayatın doğal akışında maalesef hiç istemesek de ölüm ve daimî sakatlıkla sonuçlanacak kazalar karşımıza çıkardığında çocukların yaşanan olumsuz süreci en azından eğitim hayatlarında hissettirmeden devam edebilmesi avantajını sağlama imkânı vermektedir.”

Esra Nur Mocu

İlginizi Çekebilir