Rusya’da sigorta teminatı bulmak giderek zorlaşıyor

Insurance Journal’ın haberine göre Rusya’daki şirketler, Batı’nın yaptırımları yabancı sigortacıların sektörden çıkmasını teşvik ettiği için ekstradan milyarlarca dolarlık sigorta masrafıyla karşı karşıya kalıyor. Rusya’daki yabancı sigortacılar, gelecekte alınabilecek önlemler ve giderek kötüleşen ekonomi sebebiyle üstlenecekleri her işin fazlasıyla riskli olduğunu düşünüyor.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, katıldığı bir G20 zirvesinde ağır eleştirilere maruz kaldı. Batılı liderler, Putin’i eylül ayında Ukrayna’yla yapılan barış anlaşmasını ihlal ederek durumun istikrarını bozmaya devam ettiğini ifade ederek suçladı.
Benzin fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra mevcut yaptırımlar Rusya’yı ekonomik durgunluğun kıyısına getirdi. Rublenin değeri yıl içinde yüzde 30 oranında düştü. Kara listede olsun olmasın tüm şirketlerin borç masrafları yükseliyor. Bu durum, sigortacıların ülkede hizmet vermenin riske değmeyeceğine karar vermesine yol açtı.
Sigorta brokeri Willis’in Politik ve Ticari Kredi Riskleri Yöneticisi Andrew van den Born, konu hakkında şunları söyledi: “Yaptırımların artacağına dair endişeler var ve bu yaptırımların hangi alanda uygulanacağı da belli değil. Bu da sigortacıları zor durumda bırakıyor.”
Rus şirketler muhtemelen birkaç farklı açıdan darbe alacak. Yerel sigortacılar, Rusya’nın enerji ya da nakliye projelerinin masrafını paylaşmak için yabancı reasürörlerle anlaşmakta zorlanacak. Bu durum da, söz konusu projelere sigorta teminatı bulmayı daha masraflı bir hale getirecek.
Kredi piyasası açısından bakılacak olursa, Batılı bankalar Rus şirketlere borç vermekte gönülsüz olacak. Çünkü şirketler, kredi borçlarını ödeyememe durumuna karşı sigorta teminatı bulamayacak. Van den Born, global kredi riski piyasasındaki aktörlerin 15 milyar dolarlık riske maruz kalabileceğini ifade etti.

Yorum yazın